SON DAKİKA

YUVACIK BARAJI ALARM VERİYOR! SON 5 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE ULAŞTI

Yuvacık Barajı’nın doluluk oranı gözle görülür oranda düşerek son 5 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Bölge halkının yanı sıra sosyal medyada da endişe yaratan görüntülere Kocaeli Belediye Başkanı Büyükakın yanıt verdi. Hiç yağış yağmaması durumunda yaklaşık 80 günlük suyun kaldığını söyleyen Büyükakın, ”Bizim bu konuda B planımız da var” dedi. Öte yandan, kurak geçen sonbaharın ardından İzmit Su A.Ş verilerine göre; barajdaki su seviyesi yüzde 19’a kadar geriledi.

Bu haber 26 Kasım 2020 - 1:21 'de eklendi.
Abone ol

Kocaeli’nin içme suyunun büyük bir bölümün karşılayan Yuvacık Barajı alarm veriyor.

Başiskele ilçesinde bulunan barajın doluluk seviyesi, sonbahar yağışlarının yeterli olmaması nedeniyle, yüzde 19’a kadar geriledi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İzmit Su A.Ş verilerine göre, 51 milyon metreküp kapasiteli barajda 10,11 milyon metreküp su kaldı.

5 YILIN EN DÜŞÜĞÜ

Yine, İzmit Su A.Ş’nin internet sitesindeki son 5 yıl istatistiklerine bakıldığında da bu oranın en düşük seviye olduğu görülüyor.

Önümüzdeki günlerde beklenen yağışların gelmemesi durumunda su seviyesinin daha da düşebileceği belirtiliyor.

Son günlerde sosyal medya üzerinden Yuvacık Barajı’nda düşen su seviyesini gösterir fotoğrafların paylaşılması ve konunun da sık sık basında yer alması üzerine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, barajdaki incelemelerin ardından açıklama yaptı.


”BİZİM ‘B PLANI’MIZ VAR”

Büyükakın,  Kocaeli’nin susuz kalma ihtimalinin olmadığını söyleyerek, ”Bizim bu konuda B  planımız da var. Ancak bunlara gerek kalmadan mevsim normallerine beklenen yağışlar ile barajımızın su seviyesi tekrardan yükselecektir”dedi.

‘83 GÜNLÜK SUYUMUZ VAR’

Büyükakın, şu an Yuvacık Barajı’nda 10 milyon metreküp su bulunduğunu açıklayarak, oranının yüzde 20’ye denk geldiğini belirti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kocaeli’nde günlük yaklaşık 375 bin ton su tüketimi yapıldığını da belirten Büyükakın, ‘’Buda normal şartlarda hiç yağış olmasa bile 83 günlük suyumuz bulunduğunu göstermektedir’’ dedi.

”Risk yok demek, tedbir almamak anlamına gelmiyor” diyerek su tasarrufunun önemine değinen Büyükakın, sözlerine şunları da ekledi:

”2016 yılında yapılan yer hattı boru hattı ile Sapanca’dan her gün yaklaşık 170 bin metreküp Yuvacık’a su çekiyoruz. Geri kalanı ise Barajımızdan sağlıyoruz. Bütün bunlar göz önüne alındığında Kocaeli’nde susuz kalmak ile ilgili bir risk olmadığını söyleyebiliriz”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!