SON DAKİKA

YUNANİSTAN’IN SAVUNMA BÜTÇESİ ORTAYA ÇIKTI: ASKERİ HARCAMA 5 KAT ARTACAK

Doğu Akdeniz gerilimi nedeniyle askeri harcamalarını artıracağını duyuran Yunanistan hükümetinin gelecek yıl için öngördüğü savunma bütçesi ortaya çıktı.

Bu haber 16 Aralık 2020 - 2:24 'de eklendi.
Abone ol

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis liderliğindeki hükümet, 2021 yılı için 2,5 milyar euro askeri harcama yapılması doğrultusundaki bütçe planını sundu.

Bütçe planının bu akşam saatlerinde parlamentoda tartışıldıktan sonra onaylanması bekleniyor. Yunan medyası, Mitsotakis’in parlamentoda çoğunluğu elinde tutması nedeniyle planın önünde büyük bir engel olmadığını belirtiyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, sunulan planda öngörülen meblağ parlamentoda kabul edilirse, Yunanistan 2021’de 2020’ye kıyasla beş kat fazla askeri harcama yapacak.

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, Ankara-Atina arasında Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetleri nedeniyle yaşanan gerginlik üzerine geçen aylarda savunma harcamasını artırmayı planladıklarını açıklamıştı.

FRANSA’DAN YENİ SAVAŞ UÇAKLARI ALINACAK

Yunanistan’ın bu doğrultuda Fransa’dan satın alacağı 18 Rafale tipi savaş uçağına ilişkin anlaşmanın önümüzdeki hafta Fransız Savunma Bakanı Florence Parly’nin de katılacağı bir törenle imzalanması bekleniyor. Atina’nın yapmayı planladığı askeri harcamalar arasında dört yeni fırkateyn alımı da bulunuyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yunanistan, diğer NATO üyelerine kıyasla daha fazla askeri harcama yapan bir ülke. Bu durum, ülkenin 2007 yılında yaşadığı mali krizde dahi değişmemişti.

 Yunanistan, 2019 yılında gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 2,3’ünü savunmaya harcamıştı. Böylece ekonomisinin büyüklüğüne oranla en fazla askeri harcama yapan NATO ülkesi sıralamasında ABD ve Bulgaristan’ın ardından üçüncü basamakta yer almıştı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!