SON DAKİKA

Yunanistan’ın İyon Denizi’nde Arnavutluk ve İtalya ile ’12 Mil Anlaşması’ Meclis Gündeminde

Yunanistan hükümeti, İyon Denizi’nde kara sularının 6 milden 12 mile çıkarılmasıyla ilgili kanun teklifini meclise sundu. Salı günü tartışılmaya başlanacak teklif, İtalya ve Arnavutluk ile yapılan müzakerelerin ardından gündeme alındı.

Bu haber 10 Ocak 2021 - 3:42 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Euronews Türkçe’de yer alan habere göre; Yunanistan ile İtalya, Atina’nın İyon Denizi’nde kara sularını 12 mile çıkarması durumunda izlenecek yol haritasını da içeren Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırma anlaşmasını haziran ayında imzalamıştı. Benzer bir mutabakat için Arnavutluk ile yapılan pazarlıklarsa devam ediyor. Bu doğrultuda Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis, dün Arnavut mevkidaşı Edi Rama ile bir araya geldi.

Meclise sunulan düzenlemeyi “Yunanistan’ın komşuları ile anlaşma arayışının göstergesi” olarak niteleyen Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise taslak metnin uluslararası hukuk ile bölge güvenliği temel alınarak hazırlandığını ifade etti.

Meclisin Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi tarafından 12 Ocak’ta ele alınacak kanun teklifi 19 Ocak’ta Genel Kurul’da görüşülecek.

Atatürk'ün Katilleri

Ankara: Ege’de benzer durumu ‘casus belli’ sayarız

Kara sularının genişletilmesi tartışılmaya başlandığında, Doğu Akdeniz’deki gelişmelerden dolayı Atina ile gerginlik yaşayan Ankara’dan, Ege Denizi’nde benzer bir adımın atılmasının “casus belli” yani savaş nedeni sayılacağı yönünde açıklamalar gelmişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!