SON DAKİKA

Yunanistan’dan Türkiye’ye Karşı Yeni Hamle!

Ege’de Türkiye’ye karşı hava üstünlüğü sağlamaya çalışan Yunanistan’dan Türkiye’ye karşı yeni hamle geldi.

Bu haber 21 Ekim 2022 - 21:02 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’ye karşı kışkırtmalarına devam eden ve Batı blokunun desteğiyle hava gücünü büyüten Yunanistan, İsrail’in desteğiyle savaş pilotları için bir eğitim merkezi açtı.

Associated Press ajansının haberine göre İsrail’in desteğiyle Yunanistan’ın güneyindeki Kalamata kentinde kurulan uluslararası askeri eğitim merkezi bugün faaliyete başladı. Haberde, bu adımın Yunanistan’ın hava kuvvetlerinde Türkiye’ye karşı üstünlük sağlamaya çalıştığı bir dönemde geldiğine dikkat çekildi.

İSRAİL ŞİRKETİ, YUNAN ORDUSUNA ASKERİ ÜSTE DESTEK VERECEK

İsrailli savunma şirketi Elbit, merkez için geçen yıl İsrail hükümetinin desteğiyle Yunanistan’la 1,65 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı. İsrail basını, bu sözleşmenin iki ülke arasında bugüne kadarki en büyük savunma tedarik anlaşması olduğu yazmıştı. İsrail şirketi, Yunan ordusuna bağlı askeri üste yer alan merkezin işleyişine de destek verecek.

Merkezin gelecek yıldan itibaren İtalya’dan alınacak eğitim uçaklarıyla faaliyetlerini artıracağı ve çeşitli savaş senaryolarını içeren tatbikatlar düzenleyeceği kaydedildi. İsrail şirketi Elbit ise tesisin 2024’ten itibaren tam olarak aktif hale geleceğini bildirdi.

”DOĞUDAKİ KOMŞUMUZDAN GELEN TEHDİTLERE HAZIR HALE GETİRECEK”

Yunanistan Hava Kuvvetleri Eğitim Komutanı Georgios Vagenas, “Tesisteki eğitimler pilotları yeni alınan uçaklara hazırlayacak ve bizi doğudaki komşumuzdan gelen tehditlere hazır hale getirecek” diyerek doğrudan Türkiye’ye gözdağı verdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Associated Press, Ege adaları ve bir dizi başlıkta Türkiye’yle büyük gerilim yaşayan Yunanistan’ın son dönemde ordusunu modernize etmek için yoğun faaliyet içinde olduğuna dikkat çekti. Fransa’dan Rafale savaş uçakları satın alan Yunanistan’ın F-16’larını yenilemek için ABD’yle görüşmeler yürüttüğü ve F-35 programına girmek istediği de belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması sonrasında Türkiye, ABD’nin eski başkanı Donald Trump döneminde F-35 programından çıkarılmıştı. Türkiye’nin F-16 talebiyle ilgili görüşmelerse hâlâ sürüyor.

Yunan Kathimerini gazetesi, Yunanistan ordusunun son dönemde Türkiye’ye karşı hava üstünlüğü kazanmaya başladığını, ABD F-16 satışına onay verse bile Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının ardından hava gücünde kaybettiği gücü geri kazanmasının yıllar alacağını öne sürmüştü.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR