SON DAKİKA

YUNANİSTAN’DA ALÇAK SALDIRI! TARİHİ KURŞUNLU CAMİSİ’Nİ İKİNCİ DEFA TAŞLAYIP CAMLARINI KIRDILAR!

Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi kararı üzerine Yunanistan’ın Tırhala kentindeki Kurşunlu Cami’ne kimliği bilinmeyen bir grup tarafından taşlı saldırı düzenlendi. Kurşunlu Cami’ye 3 hafta önce de kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı düzenlenmiş, camları kırılmıştı.

Bu haber 05 Ağustos 2020 - 0:19 'de eklendi.
Abone ol

Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesi kararı üzerine Yunanistan’da bazı camilere saldırılar düzenlendi. Tırhala şehrindeki Kurşunlu Cami’ne kimliği bilinmeyen bir grup tarafından taşlı saldırıda bulunuldu. Kurşunlu Cami’ne geçtiğimiz haftalarda da saldırı düzenlenmiş, saldırıda caminin giriş kapısının camları kırılmıştı.

“OSMAN ŞAH CAMİ” OLARAK DA BİLİNİYOR

DW Türkçe’de yer alan habere göre, 16’ncı yüzyılın ortalarında Mimar Sinan tarafından inşa edilen Kurşunlu Cami 1882’de Teselya’nın Yunanistan’a verilmesine kadar Osmanlı’ya ait en görkemli İslam ibadethanelerden biriydi. Cami dayanıklı kubbesi sayesinde Yunanistan’da bugüne kadar zarar görmeden kalabilmeyi başardı.

Yavuz Sultan Selim’in (1512-1520) torunu Osman Şah tarafından bir Osmanlı şehri olan Tırhala’da yaptırılan Kurşunlu Cami, “Osman Şah Cami” olarak da anılıyor. Bugün hala ana bina, minarenin bir kısmı ve türbesi korunuyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

CAMİNİN RESTORASYON ÇALIŞMASI DURDURULDU

Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye dönüştürmesine bir tepki de Midilli Adası’ndan geldi. Yunanistan Kuzey Ege Bölge Valisi Kostas Mutsuris, Midilli Adası’ndaki Valide Cami’nin restorasyon çalışmalarının durdurulmasını ve finansmanının kesilmesini talep etti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!