SON DAKİKA

YUNANİSTAN’A SIĞINAN TÜRK SAYISINDA ARTIŞ

Yunanistan’ın sahil güvenliği, 19-30 Mayıs tarihlerinde Türkiye’den Yunanistan’a 1230 sığınmacının geçiş yaptığını açıkladı.

Bu haber 01 Haziran 2019 - 9:00 'de eklendi.

Yunan yetkililer Türk mültecilerin kendi vatanlarına geçişinde Mayıs ayında yüksek artış yaşandığını söyledi Konuyla ilgili bir Yunan sahil güvenlik yetkilisi; 19-30 Mayıs tarihleri arasında bin 230 kişininYunanistan sınırları içindeki Ege adalarına ve haliyle Avrupa Birliği’ne geçiş yaptığını söyledi.

Türkiye ve AB arasında, 2016’da imzalanan Mülteci Geri Kabul Anlaşması gereğince, yasa dışı şekilde Yunanistan’a geçen sığınmacılar Türkiye’ye iade edilebiliyor. 4 yıl önce  857 bin kadar sığınmacı Türkiye’den Yunan adalarına geçiş yapmıştı. Sonrasında mevzu bahis anlaşmanın imzalanması ile birlikte son yıllarda bu sayıda büyük bir düşüş olmuştu

Bunun dışında Yunan sınırındaki Ege adalarında insani yardım kuruluşlarına ait olan barınma merkezlerinin toplam kapasitesinin 9 bin olduğu ve Yunan yetkililerin yığılmanın yarattığı sorunları gidermek için, sığınmacıların bir bölümünü Yunanistan ana karasına taşıyacağı öğrenildi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!