Yunanistan ve Mısır’dan Akdeniz’de Ortak Askeri Tatbikat

Yunanistan ve Mısır’ın Akdeniz’de ortak düzenlediği ‘MINA II’ adlı İkili Hava Tatbikatı, 27 Kasım Pazar-29 Kasım Salı tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi. Tatbikatla ilgili fotoğraflar Yunanistan ve Mısır basınında yer aldı.

Yunanistan ve Mısır’dan Akdeniz’de Ortak Askeri Tatbikat
Yayınlama: 01.12.2022
18
A+
A-

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre; Akdeniz’deki Kahire FIR hattının daha geniş alanında Yunanistan ve Mısır Hava Kuvvetlerinin katılımıyla ‘MINA II’ adlı tatbikat düzenlendi. İkili Hava Tatbikatının, katılımcı ülkelerin sinerjisi ve askeri iş birliğini güçlendirmek için düzenlendiği belirtildi.

SALDIRI VE SAVUNMA AMAÇLI OPERASYONLAR

Tatbikatın iki ülkenin silahlı kuvvetlerinin uluslararası iş birliklerinin daha geniş planlamasının yanı sıra Askeri İşbirliği Programı’nın bir parçası olduğu (2022 yılı için Yunanistan ve Mısır’ın MPC) ve Kompozit Hava Operasyonları (COMAO) konusunda katılımcıları eğitmeyi amaçladığı öne sürüldü.

Tatbikata iki ülkenin A/F F-16/B52, F16/B40, MIG-29 ve RAFALE uçaklarının katıldığı ve farklı savaş uçakları arasında hava muharebesi, saldırı, savunma, Bileşik Hava Üstünlüğü operasyonlarının gerçekleştirildiği açıklandı.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı