SON DAKİKA

YUNANİSTAN KRİZİ TIRMANDIRMAK İÇİN HER YOLU DENİYOR: SAKIZ ADASI’NDA AĞIR SİLAHLAR İLE ATIŞ YAPTIRIYOR

YUNANİSTAN Ege’de krizi tırmandırmak için her yolu deniyor. Lozan anlaşmasına göre, ağır silah bulundurması yasak olan Sakız Adası’na silah yığan Yunanistan, adada ağır silah atışları yaptırıyor.

Bu haber 12 Kasım 2018 - 16:17 'de eklendi. Son Güncelleme12 Kasım 2018 - 16:23

MİLLİ Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım, Yunanistan’ın Ege adalarında askeri tatbikat ve ağır silah atışları yaptığını iddia etti. Çeşme’nin tam karşısındaki Sakız Adası’nda yapılan ağır silah atışlarının Türkiye’den de duyulduğunu öne süren Yalım, Ege Denizi’ndeki seyir güvenliği ve hava trafiğinin tehlikeye atıldığını belirtti.

TOP VE UÇAKSAVAR ATIŞI

Sözcü’nün haberine göre Yalım, “Yunanistan, Gayri Askeri Statü’deki Sakız Adası’nda, 30-31 Ekim 2018’de, top, ağır piyade silahları ve uçaksavar makineli tüfek atışları yaptı. İzmir Çeşme’nin tam karşısındaki Sakız Adası’nda yapılan ağır silah atışları Ege Denizi’ndeki seyir güvenliğini ve hava trafiğini tehlikeye attı” iddiasında bulundu.

ASKER KONUŞLANDIRAMAZ

Sakız Adası’nın 13-14 Şubat 1914 tarihli 6 Büyük Devlet Kararı ve 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması’nın 12. Maddesi’ne göre gayri askeri statüde olduğunu hatırlatan Ümit Yalım, “Sakız Adası’nın mülkiyeti ile deniz yetki alanları Türkiye’ye bırakıldı. Yunanistan adaya herhangi bir askeri birlik konuşlandıramaz, askeri tatbikat ve ağır silah atışı yapamaz. Yunanistan burnumuzun dibinde gümbür gümbür topçu atışı yaparken ve Türkiye’yi tehdit ederken iktidar, TSK ve yetkililer olanı biteni turist gibi izledi” dedi.

 

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!