SON DAKİKA

YUNANİSTAN İLE MISIR ARASINDA YENİ ANLAŞMA

Mısır ile Yunanistan, Doğu Akdeniz’de iki ülke arasındaki deniz sınırlarını belirleyecek bir Münhasır Ekonomik Bölge(MEB) anlaşmasına imza attı.

Bu haber 06 Ağustos 2020 - 20:37 'de eklendi. Son Güncelleme6 Ağustos 2020 - 20:44
Abone ol

Sputnik’te yer alan habere göre, Türkiye’nin Libya ile deniz sınırı anlaşmasına karşı çıkan Yunanistan, Libya’nın komşusu Mısır’la bir deniz sınırı anlaşması imzaladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ile bugün Kahire’de bir araya gelen Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükrü, iki ülke arasında münhasır ekonomik bölge anlaşması imzalandığını duyurdu.

İki ülke dışişleri bakanları arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşması ile ilgili 12’nci teknik görüşme, geçen Haziran’da Kahire’de yapılmış ve müzakerelerin devamına karar verilmişti.

Öte yandan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’ten de bugün bir açıklama gelmişti. Miçotakis, Türkiye’yle Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgelerin (MEB alanları) belirlenmesi için planlanan diyalogdan sonuç alınamaması halinde tarafların Uluslararası Lahey Adalet Divanı’na gitmesini önerdi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim, geçen haftalarda Meis Adası açıklarındaki gelişmelerle tırmanmıştı. Oruç Reis Araştırma Gemisi’nin bölgede araştırma yapma planı sonrasında iki komşu ülke sıcak temasın eşiğine gelmişti. Gerilim, Berlin’in devreye girmesiyle kontrol altına alınmış, Ankara araştırmalarını bir süreliğine askıya almıştı.

Münhasır ekonomik bölge nedir?

Bir kıyı devletinin karasuları ile açık deniz arasında kalan ve bu alanlarda ekonomik hak ve yetkiler tanıyan deniz sahalarına verilen isme münhasır ekonomik bölge denir.
 
Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca bir devletin deniz kaynaklarının araştırılması ve kullanılmasında su ve rüzgâr enerjisi de dahil olmak üzere özel haklara sahip olduğu deniz bölgeleridir.

Bu alan devletin denize olan kıyı kenarından, denize doğru karasularında 200 deniz mili dışına kadar uzanır.

EGEMENLİK HAKKI YOK

Kıyı devleti; deniz alanlarının yüzeyinde, içerisinde, deniz yatağında ve deniz yatağı altındaki kısımlarda, canlı ve canlı olmayan tüm kaynaklardan ekonomik menfaat elde etme hakkına sahiptir.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ancak bir devletin ilan ettiği MEB üzerinde mutlak bir egemenlik hakkı söz konusu değildir.

Bir ülkenin MEB’den yararlanabilmesi için haritaların ve coğrafi koordinat listelerinin uygun vasıtalarla yayınlanması ve BM’ye sunulması gibi bir mecburiyeti vardır.

TÜRKİYE’NİN MEB ALANI

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Suriye sınırının denize ulaştığı noktadan Deveboynu burnuna kadar uzanan Anadolu kıyıları önünde geniş bir kıta sahanlığı ve MEB alanı bulunmaktadır.

Kıta sahanlığı kıyı devletinin deniz altındaki jeolojik doğal uzantısıdır.

Hukuki açıdan kıta sahanlığı jeolojik kıta sahanlığına ilaveten kıta yamacını ve kıta yüksekliğiyle beraber bütün kıta kenarını kapsamaktadır.

Bu çerçevede Türkiye’nin de kıyısı bulunan denizlerde ve Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı vardır. Kıta sahanlığı kıyı devletine deniz yatağı ve altındaki toprak kitlesi içindeki mevcut zenginlikler üzerinde münhasır haklar verir.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!