SON DAKİKA

Yunanistan, Girit Adası’na Balistik Füzeleri Tespit Eden AESA Radarları Yerleştirecek

Yunanistan’ın Girit Adası’na balistik füzeleri tespit eden AESA radarlarını yerleştirme planını uygulamaya aldığı duyuruldu.

Bu haber 22 Temmuz 2022 - 21:16 'de eklendi.
Abone ol

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre; Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin Akdeniz’deki Girit adasındaki Souda Askeri Üssü yakınlarındaki bir alana balistik füzeleri tespit eden AESA radarlarını yerleştireceği açıklandı.

En son teknoloji ile üretilen Kronos Grand Mobile High Power (GM HP) hava savunma radarı, Girit adası merkezli NAMFI’de (NATO Füze Atış Tesisi) kullanılmak üzere entegre hava ve füze savunma sistemi olarak Yunan Hava Kuvvetleri tarafından seçildi.

YÜKSEK DÜZEYDE HAVA GÜVENLİĞİ SAĞLAYACAK

Yeni radarın tatbikatlar sırasında yüksek düzeyde hava güvenliği sağlaması bekleniyor.

Karar, Farnborough International Airshow’da (Farnborough Havacılık Fuarı) açıklandı.

Kronos Grand Mobile High Power, hava ve deniz gözetleme ve savunma için tasarlanmış çok işlevli bir C-bant radarı olduğu belirtildi.

İKİ YIL İÇERİSİNDE YERLEŞTİRİLECEK

2024 yılına kadar teslim edilmesi ve Girit’e yerleştirilmesi beklenen radarın, NATO Silahlı Kuvvetleri’nin kaliteli eğitiminin yanı sıra, sistemlerin test edilmesi ve onaylanmasına da katkı sağlaması bekleniyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

İsrail radarıyla ilgili ilk görüşmeler yaklaşık iki yıl önce İsraillilerin Yunanistan’a böyle bir sistemi yönetme olanağı vermesi için yeşil ışık yakmasıyla başlamıştı.

Radar sistemini yönetecek personelin eğitimi ile çalışma olanaklarının belirlenmesi ve radarların yerleştirileceği yerlerin kesin olarak belirlenmesi için çalışmalara hız verildiği belirtildi.

Kaynak: Sözcü

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR