SON DAKİKA

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Türkiye’ye Geliyor! Önce Piskopos Sonra Çavuşoğlu

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye’ye geliyor. Dendias, önce İstanbul’da Rum Ortodos Kilisesi başpiskoposuyla ardından ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelecek.

Bu haber 14 Nisan 2021 - 16:47 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Türkiye ile Yunanistan ilişkileri bir yandan Doğu Akdeniz’deki gerilim nedeniyle gerilirken diğer yandan istikşafi görüşmeler ile yatıştırılmaya çalışılıyor. AB liderlerinin Türkiye ziyaretinin ardından bu kez Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye’ye geliyor.

ÖNCE PİSKOPOS SONRA ÇAVUŞOĞLU

Ziyaretini bugün yapması beklenen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın NATO toplantısı nedeniyle görüşmesini yarına erteledi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre önce İstanbul’da Rum Ortodos Kilisesi başpiskoposuyla görüşecek olan Dendias ardından Ankara’ya giderek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek.

Reuters’in Yunanistan hükümetinden bir yetkiliye dayanarak aktardığına göre ise, Dendias’ın bugün İstanbul’da Rum Ortodos Kilisesi başpiskoposuyla görüşüp NATO toplantısına katılmak için Atina’ya dönecek. Kaynak, “Perşembe ise Ankara’ya giderek Türk mevkidaşı ile görüşecek.” dedi.

“GÖRÜŞME NEDENİ İKİLİ İLİŞKİLER, BÖLGESEL MESELELER”

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dendias’ın Türk mevkidaşı ile iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuları görüşeceği belirtildi.

Atatürk'ün Katilleri

Nikos Dendias’ın ziyaretiyle ilgili Ankara’dan da açıklama yapıldı. Dışişleri Bakanlığı, Dendias’ın yarın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştireceğini bildirdi.

Açıklamada, “Görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin tüm boyutlarının yanı sıra, güncel bölgesel meselelerin de ele alınması öngörülmektedir.” bilgisi paylaşıldı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!