SON DAKİKA

YUNANİSTAN BAŞBAKANI’NDAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Suriye’nin İdlib eyaletinde yaşanan gelişmelerin ardından Türkiye’nin sınırları açmasıyla ilgili konuşan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Erdoğan’ın tehditleri başarısız oldu” dedi. Miçotakis’in açıklamalarının ardından AB Konseyi’nden de destek açıklaması geldi. AB, Yunanistan’a 700 milyon euro finansal destek sağlayacağını bildirerek, “Avrupa’nın birliğini test eden hayal kırıklığına uğrayacaktır” açıklamasında bulundu.

Bu haber 03 Mart 2020 - 19:28 'de eklendi.

Mültecilerin sınıra yığılması üzerine açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis AB ülkelerinin dayanışma göstermesinin zamanının geldiğini söyledi. Yaşanan son krizin Avrupa için bir uyanış çağrısı olması gerektiğini belirten Miçotakis, Yunanistan’a yardım etmenin Avrupa’nın sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Başbakan Miçotakis, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tehditlerinin başarısız olduğunu söylerken, mültecilere illegal yoldan Yunanistan’a girmeme çağrısı yaptı.

Miçotakis’in sözlerinin hemen ardından AB Konseyi’nden destek açıklaması geldi. Konsey Başkanı Charles Michel, sınır güvenliğinin önemine dikkat çekerken, “Bu işte beraberiz” dedi. Sınır güvenliği kadar uluslararası hukuk kurallarını da korumaları gerektiğini belirten Michel, AB ile Türkiye’nin mülteci anlaşmasının uygulanması gerektiğini söyledi.

“AVRUPA BİRLİĞİ’Nİ TEST EDEN HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYACAKTIR”

Michel’den sonra AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de konuştu. Yunan hükümetinin zor bir görevle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Leyen, Yunanistan’ın sorunu, Avrupa’nın da sorunudur. Avrupa’nın birliğini test eden hayal kırıklığına uğrayacaktır” dedi.

AB’DEN 700 MİLYON EURO DESTEK

Leyen, AB’nin Yunanistan’a 700 milyon euro finansal destek sağladığını da belirtti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!