SON DAKİKA

Yunanistan Askeri Harcamalarını Artırıyor: 300 MILAN Tanksavar Füzesi Satın Alacaklar

Yunanistan’da ekonomik darboğazda olmasına rağmen askeri harcamalarına hız kesmeden devam ediyor. Yunanistan üç yıl içinde 300 adet güdümlü Fransız yapımı MILAN tanksavar füzesi satın alacağını duyurdu.

Bu haber 06 Mart 2021 - 21:15 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı, 300 güdümlü MILAN füzesinin alımı müzakere sürecinden geçerek, en avantajlı ihale kriteri ile temini için sözleşme imzalanması ve yürütülmesinde ihale açtı. Buna göre Yunanistan, 2021-2023 yılları için 9 milyon euro değerinde bir sözleşme ile üç yıl içinde 300 adet güdümlü MILAN tanksavar füzesi satın alacak.

MILAN güdümlü füzeler, Yunan ordusunun Kara Kuvvetleri’nde ana tanksavar füzelerinden biri konumunda. Yunan cephaneliğinde bulunan versiyonlarında, silahın menzili yaklaşık 2 bin metre ve TSK envanterinde de bulunuyor.

MILAN FÜZESİ NASIL İŞLİYOR?

Fransız dizaynı 1962’de başlayan ikinci nesil anti-tank güdümlü füze projesi. Tesiri menzili 75-2000 metre arasındadır. Nişancı menzili içindeki hedefe silahın optik nişangahında bulunan çok hassas kıl ile nişan alarak tetiğe basarak silah üzerine yerleştirilen güdümlü roketi ateşler. Roket silahı terk ettikten sonra nişancı hedef yer değiştirse bile kılı hedef üzerinde tuttuğu sürece roket silah sistemi tarafından yönlendirilir ve yüzde 100’lük bir başarı ile hedefi imha eder.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!