SON DAKİKA

YUNAN MİLLETVEKİLİ ALEKSOPULU, BATI TRAKYA TÜRKLERİNİ HEDEF GÖSTERDİ

Elliniki Lisi (Yunan Çözümü) Partisi Atina milletvekili Anastasia Ekaterini Aleksopulu, meclise sunduğu provokatif soru önergesiyle Batı Trakya Türklerini açıkça hedef gösterdi.

Bu haber 22 Kasım 2019 - 12:14 'de eklendi.
Abone ol

Millet Gazetesi’nin haberine göre son günlerde özellikle Yunan parlamentosundaki sağcı iktidar ve muhalefetteki aşırı sağcı milletvekillerinin, Batı Trakya Türklerini hedef gösteren açıklamaları dikkat çekiyor. Bunun son örneğini Yunan Çözümü (Elliniki Lisi) Partisi Atina milletvekili Anastasia Ekaterini Aleksopulu ortaya koydu. Aleksopulu, Türk azınlığın “paramiliter birimler” kurduğu ve bunların 15-20 bin gizli silaha sahip olduğu yalanını ortaya atarak, Batı Trakya Türklerini kamuoyu nezdinde ülkeyi tehdit eden tehlikeli bir toplum olarak göstermeye çalıştı.

Milletvekili Anastasia Ekaterini Aleksopulu meclise sunduğu soru önergesinde, Türkiye’nin Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, Yunanistan haritasını göstererek sözde işgal altındaki (Batı) Trakya bölgesinin Türk toprakları olduğunu gösteren görseller yayınladığını, bu sebeple bölgede Türk milis güçleri kurma girişimleri olduğunu iddia etti.

YUNANİSTAN’IN TÜRK PARANOYASI DEVAM EDİYOR

Aleksopulu “Trakya’nın Müslüman azınlıkları tarafından paralel bir güvenlik sisteminin oluşturulması, halihazırda kurulmuş olan paralel din sistemlerini izleyerek Türk milliyetçileri tarafından bir sonraki adım olarak gerekli görüldü. Krediler (Ziraat bankası), sağlık (Müslümanlara özgü klinikler) ve tarım (Tarım kooperatifleri) gibi Türk milliyetçilerinin istediği gibi, bir Türk devleti, Yunan Trakya bölgesinde sessizce kurulur ve tamamlanır.” ifadelerini kullandı.

Provokatif ve yalan ifadelerle dolu soru önergesinde Aleksopulu, sözde güvenli bir kaynağa dayandırdığı iddialarında, dövüş sanatları kurslarına katılan Trakya Müslümanlarının sayısında son zamanlarda bir artış yaşandığını, yine gizli bilgilere göre bölgede tahminlerine göre 15 bin ile 20 bin arasında silah saklandığını öne sürerek Batı Trakya Türklerini açık bir şekilde hedef gösterdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan Parlamentosu 2. Başkan Yardımcısı Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Milletvekili Haralambos Athanasiu, “Böyle giderse Midilli adası kısa zamanda ikinci Rodop ili olacak” ifadelerini kullanmıştı. Göçmenleri ve Batı Trakya Türklerini hedef alan bu provokatif açıklamalar, ülkedeki ırkçılığın ne denli tehlikeli boyutlara ulaştığının göstergesi oldu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!