SON DAKİKA

Yumurtaya Zam Yağmuru

Asgari ücrete gelen zam sonrasında temel gıda ve tüketim ihtiyaçlarına gelen zamlara yenileri eklendi. Yumurta fiyatlarına toptancılarda yüzde 40 zam geldi.

Bu haber 09 Temmuz 2022 - 3:46 'de eklendi.
Abone ol

Yumurtaya toptancılarda yüzde 40 zam geldi. Yeni zammın ardından 30’lu büyük boy yumurta 45 TL oldu. Zam oranının marketlere hafta sonu yansıyacak. Yeni fiyatlar raflara hafta sonundan itibaren yansıyacak. 

YUMURTAYA REKOR ZAM!

Asgari ücrete yapılan yüzde 30 ara zam kararı sonrası temel gıda maddelerine art arda zamlar gelmeye başladı. Yumurtaya toptancılarda yüzde 40 zam geldi. Yeni zammın ardından 30’lu yumurta 45 TL oldu. Yeni zam oranının marketlere daha fazla yansıması bekleniyor. 

Geçtiğimiz gün yumurtaya yüzde 25 zam gelmesi beklenirken zammın yüzde 40 olmasının nedenini açıklayan yumurta toptancısı Erhan Bozkuş, arzı karşılayacak talebin ve yumurta üretiminin olmaması yumurtaya zam olarak yansıdığını söyledi. 

“ZARARI KARŞILAMAK İÇİN ZAM GEREKİYORDU” 

Üretim maliyetlerinin ve giderlerinin yükselmesinden dolayı üreticilerin bir süredir zarar ettiğini belirten Bozkuş, “Bu zararı karşılamak için zam gerekiyordu.” dedi. 

Arzın talebi karşılamamasından dolayı yumurta üretiminde azalmanın başladığını aktaran Bozkuş, “Arz talebi karşılamıyordu. Yumurtacılar tavuk çıkarmaya başladı. Çünkü doğalgaz, elektrik, yem, mazot girdileri çok fazlaydı. Bu girdilere gelen zamlardan dolayı üretici çok zarar etti. Son 3 aydır üretici sayısı azalmaya başlamıştı. Bu şekilde olsaydı Türkiye’de üretici kalmayacaktı. Son zamlarla birlikte üretici kendini toparlamaya başladı, nefes almaya başladı. “diye konuştu. 

“BİR ZAM DAHA BEKLİYORUZ” 

Yüzde 40 zammın üreticiden toptancılara yansıdığını belirten Bozkuş, fiyatlara ilişkin ise şunları söyledi: 

“Yaklaşık 3 hafta önce yerel marketlerde 30-32 TL’den satılan medium yani orta boy 30’lu yumurtanın 38-40 TL seviyesine çıktığını belirten Bozkuş, Large boylar şu anda 45 TL seviyesinde, 50 lirayı da görebilir. Bir zam daha bekliyoruz. X Large yumurtaların fiyatı 55 lira. Çift sarılar 60 liraya kadar yükselecek.” 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ZAMMIN ARDINDAN YUMURTA FİYATLARI 

Yüzde 40 zammın ardından 30 adetli kolinin şu şekilde; 

Medium/Orta boy: 38-40 TL 

Large/Büyük boy: 45 TL 

X Large: 55 TL 

Çift sarılı yumurta: 60 TL 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN