SON DAKİKA

YSK BAŞKANI GÜVEN’DEN 23 HAZİRAN SEÇİMİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven “Seçimlerdeki usulsüzlükler dikkate alınarak 13 seçim müdürü başka illere görevlendirilmiştir” dedi.

Bu haber 06 Haziran 2019 - 0:07 'de eklendi. Son Güncelleme6 Haziran 2019 - 00:35
Atatürk'ün Katilleri

Güven, 23 Haziran’da gerçekleşecek İstanbul seçimleriyle ilgili yaptığı açıklamada, 31 Mart yerel seçimlerindeki usülsüzlüklerin dikkate alınarak 13 seçim müdürünün başka illerde görevlendirildiğini belirtti.

İstanbul seçim müdürlüklerinde görev yapan müdürler ve diğer sorumlular hakkında da disiplin soruşturması başlatıldığını açıklayan Güven, “Kanuna aykırı görevlendirme yapan ilçe seçim kurulu başkan ve diğer sorumlular hakkındaki suç duyurusu HSK’ye gönderilmiştir” dedi.

NE OLMUŞTU?

31 Mart’ta yapılan yerel seçimde Ekrem İmamoğlu Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmış ancak AK Parti’nin itirazı üstüne YSK seçimi iptal etmişti. İptal gerekçeleri arasında, ‘sandık kurullarının usulsüz oluşturulması’ öne çıkmıştı.

Şişli 1’inci İlçe Seçim Kurulu, sandık kurullarının yasaya aykırı oluşturulması gerekçesiyle soruşturma geçiren ilçe seçim müdürlerinin 23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul seçimlerinde görev alıp almaması hususunda YSK’dan görüş istemişti. YSK da ‘göreve devam’ kararı almıştı.

Bunun üzerine AK Parti, YSK’nın kararına itiraz edeceğini duyurdu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak da “İlçe Seçim Kurulu Başkan ve müdürlerinin kusuru varsa aynı Başkan ve müdürlerle seçimi yenilemek neden?” diye sormuştu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!