SON DAKİKA

YPG’DEN TÜRKİYE İLE DALGA GEÇEN AÇIKLAMA

Bu haber 24 Temmuz 2017 - 20:13 'de eklendi.

ABD, Rakka operasyonu kapsamında YPG’nin de içerisinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) 190 TIR’la zırhlı araçlar ve ağır silahlar gönderdi.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG’nin de içerisinde yer aldığı DSG’den bir yetkili ABD’nin kendilerine gönderdikleri silah ve zırhlı araçların dün gece ulaştığını belirtti.

‘SON 10 GÜNDÜR NEREDEYSE HER GÜN AĞIR SİLAH VE ZIRHLI ARAÇ GÖNDERİLİYOR’

DSG yetkilisi” ABD, Rakka operasyonu nedeniyle bize zırhlı araçlar ile ağır silahlar gönderdi. Silahlar ve zırhlı araçlar Kürdistan bölgesinden (Kuzey Irak) karayoluyla Semelka Sınır Kapısı’ndan Rojava’ya sokuldu. Oradan da tırlarla Rakka yakınlarına bırakıldı. Silahlar ve zırhlı araçlar 190 TIR’la geldi. ABD son 10 gündür bize hemen hemen her gün ağır silahlar ve zırhlı araçlar gönderiyor. Bize gelen silahlar dışında ABD, bizim olduğumuz bölgelerde kendisinin kurduğu üslere de askeri sevkiyat yapıyor. ABD’nin Rojava bölgesinde 8 askeri üssü var. 2 tane de hava üssü var. Bu üslerin güvenliği için askeri sevkiyatlar da yapılıyor. Askeri sevkiyatlar bazen askeri helikopterlerle de oluyor. ABD’nin askeri yardımları gerekli çünkü dünyanın en tehlikeli terör örgütü olan IŞİD’e karşı savaşıyoruz. IŞİD’in elinde çok ağır silahlar ve zırhlı araçlar var. Bizim de elimizde bu tür silahların olması lazım ” dedi.

Ankara, YPG’ye silah verilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyor.

ABD ise Türkiye’yi, DSG’ye yapılan yardımlar konusunda bilgilendirdiğini ayrıca silahların Rakka Operasyonu’ndan sonra geri alınacağını söylüyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!