SON DAKİKA

Yeni Seçim Sistemi Yeni Fişleme Sistemi!..

Bu haber 19 Mart 2018 - 11:00 'de eklendi. 96Son Güncelleme20 Mart 2018 - 09:54

Yeni Seçim Sistemi Yeni Fişleme Sistemi

Osman Nuri KESİCİ

Adalet ve Kalkınma partisi ile birlikte MHP bir gecede yangından mal kaçırır gibi yeni seçim siteminin 26  kanun maddesini geçirdiler.

Bu seçim sistemi çok tartışılacak noktası var, sırası ile her gün bir madde üzerinden gideceğim.

İlk olarak “Seçmen Listesi” nasıl belirlenecek ve nasıl fişleneceğiz konusunu paylaşalım isterseniz.

Kanunda YSK “sandıkların taşınmasına, seçim veya sandık bölgelerinin birleştirilmesine karar verebilecektir” derken “Birleştirilen seçim veya sandık bölgelerinde seçmen listeleri karma şekilde düzenlenebilecektir” denmektedir.

Özellikle aynı binada oy kullanan vatandaşların seçmen listesini istedikleri gibi seçmeni sandıklara ayırabileceklerdir. Bu durumda 4 bin seçmeni olan bir seçim mahallinde kurulan 10 sandıkta 4 yüz kişilik sandıklar eskiden bina numarasına göre apartman daire numarasına göre yerleşiyordu ve oy kullanılan sandıkta her partiye oy çıkabiliyordu. Yüzde yüz bir partiye oy çıkmıyordu.

Şimdi ki değişik ile birlikte bu sandıkta oy kullanan seçmen önce parti üyeleri bir sandığa kaydırılabilir. Sonra sempatizanlar bir sandığa kaydırılabilir.

Bu 4 bin seçmenden Adalet ve Kalkınma Partisine üye olanlar ve sempatizanları aynı sanığa seçmen olarak kaydırılır sonra seçim ittifakı yapan MHP seçmenleri ve sempatizanları bir sandığa, CHP üyeleri ve sempatizanları bir sandığa, ve HDP üyeleri ve seçmeleri bir sandığa ve diğer parti üyeleri ve sempatizanları bir sandığa yerleştirilebilir veya bana göre bu şekilde yerleştirilecektir.

Çünkü 16 Nisan’da yapılan referandum da Adalet ve Kalkınma Partisi ile birlikte MHP “Evet” derken Anayasa değişikliği mühürsüz oylar ile birlikte ancak yüzde 51,41 gibi bıçak sırtında geçti. Şayet 1 Kasım seçimlerini baz alarak seçmen “Evet” demiş olsaydı yüzde 61,4 gibi bir sonuç çıkardı.

Referandum da sütten ağızları yananlar, yüzde 51,41 de benim seçmenim oy verdi derken yüzde 10 luk kısım MHP Adalet ve Kalınma Partisi seçmeni olduğunu söyledi. Adalet ve Kalkınma Partisi ise MHP seçmeni “Evet” demedi dedi.

Oy kullanılacak sandıklarda seçmenin üyelikleri veya sempatizanı şeklinde parti parti ayrılması durumunda kim den oy kaybı yaşandığı ortaya çıkacaktır.

Bu şekilde oluşan seçmen listesi sonuçlarına göre seçmen sandık sandık fişlenmiş olacaktır.

 

 

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın