Yeni Bir Vergimiz Daha Oldu!

Gelir İdaresi Başkanlığı, Katma Değer Vergisi (KDV) uygulamalarına bir yenisini daha ekledi. Buna göre, sanal ya da fiziki ortamda satılan kart, şifre ve kodlar vergiye tabi tutuldu.

Yeni Bir Vergimiz Daha Oldu!
Yayınlama: 18.01.2024
73
A+
A-

Sanal ortamda yahut fiziki mağazalarda pazarlanan; aktivasyon, e-pin, oyun, dijital eser, cüzdan kodları, ikram kartı/çeki ve gibisi mahiyetteki eserlerin ithali ve satışı katma paha vergisine (KDV) tabi olacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan KDV uygulama bildirisine nazaran, bu kart, şifre ve kodların; Türkiye’de yerleşik olanlar tarafından yurt dışı firmalardan temin edilmesi halinde, bu bireyler tarafından beyan edilip ödenmesi gerekiyor.

Kart şifre ve kodların Türkiye’de yerleşik KDV mükellefi olmayan gerçek şahıslar tarafından yurt dışı elektronik hizmet sunucularından sağlanması halinde ise bu sürece ait KDV’nin yurt dışı mukimi firma tarafından beyan edilip ödenmesi, Türkiye’de satılması halinde de hesaplanan KDV’nin satıcı firmalar tarafından beyan edilmesi öngörülüyor.

Sanal yahut fiziki ortamda, cüzdan kodu ve gibisi isimlerle satılan fakat muhakkak bir eser yahut hizmetin karşılığını temsil etmeyen, ödeme aracı mahiyetindeki kart, şifre ve kodların yurt dışından temini yahut Türkiye içerisinde satışı KDV’ye tabi olmayacak.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı