SON DAKİKA

Yargıtay, kaymakama ‘bostan korkuluğu’ diyen çiftçiyi suçsuz buldu

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Hüseyin Köktaş, Diyarbakır Dicle’ye bağlı Yokuşlu köyünde organik tarım çiftliği kurmaya çalışıyordu.

Bu haber 02 Eylül 2017 - 15:17 'de eklendi.
Abone ol

Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Hüseyin Köktaş, Diyarbakır Dicle’ye bağlı Yokuşlu köyünde organik tarım çiftliği kurmaya çalışıyordu. Köktaş, çiftlik kullanılacak yenilenebilir enerji için dönemin Dicle Kakmakamı Çağlayan Kaya’dan destek talep etti.

Kaya’dan destek sözü alan Köktaş, çiftlik için 50 bin liralık harcama yaptı. Ancak Köktaş’ın iddiasına göre bu aşamadan sonra Kaya’ya bir daha ulaşamadı. Birçok kez randevu istese de geri çevrildiğini öne sürdü. 

Köktaş, kaymakam ile görüşemeyince blog sayfasında kaymakam Kaya hakkında bir yazı kaleme aldı. Yazının bir yerinde Kaya için “Bostana korkuluk olsa kargalar ile ilgilenmez” ifadesi yer aldı. Bu yazı ile ilgili Kaya çevresindeki kişilerce haberdar edildi.

Kaya, yazıda kendisi için “Bostana korkuluk olsa kargalar ile ilgilenmez” denilerek kişilik haklarına saldırı olduğu iddiası ile Köktaş hakkında hem ceza hem 5 bin TL’lik tazminat davası aştı. Sulh Ceza Mahkemesi, Köktaş hakkında yaptığı yargılamada beraat kararı verdi.

Tazminat davasının görüldüğü Bitlis Güroymak Asliye Hukuk Mahkemesi ise 4 Haziran 2014 günü kararını verdi. Mahkeme Kaymakam Kaya’nın kişilik haklarına saldırı olduğu gerekçesi ile Köktaş’ı avukatlık masrafları ile birlikte 3 bin 609 lira tazminat ödemeye mahkum etti. Köktaş bu kararı temyiz etti. Temyiz incelemesini Yargıtay 4. Hukuk Dairesi yaptı. Dairenin kararı geçen günlerde taraflara tebliğ edildi.

YARGITAY: ELEŞTİRİ OLARAK KABUL EDİLMELİ

Daire, yerel mahkemenin verdiği tazminat ödenmesi kararının yanılgılı gerekçeye dayandığına işaret ederek kararı bozdu. Bozma kararında “Bostana korkuluk olsa kargalar ile ilgilenmez” ifadesi için kişilik haklarına saldırı değil eleştiri olarak kabul edilmesi gerektiği kaydedildi. Bu kararla birlikte çiftçi Köktaş’ın ödemesine karar verilen tazminat da ortadan kalkmış oldu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!