SON DAKİKA

Yargı Karar Verdi: AOÇ Arazine Yapılması planlanan mescit ve Kuran Kursu Projesi İptal Edildi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı Melih Gökçek döneminde Atatürk Orman Çiftliği alanında açılan mescit ve Kuran kursu için mahkemeye yapılan itiraz sonuçlandı.

Bu haber 14 Aralık 2022 - 16:10 'de eklendi.
Abone ol

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Melih Gökçek’in belediye başkanlığı döneminde, mülkiyeti Atatürk Orman Çiftliği’ne ait olan ve Büyükşehir Belediyesi’ne kiralanan araziyi, mescit ve Kur’an kursu yapılması için Doğu ve Güneydoğu Anadolu Kalkınma Vakfı’na kiraya vermiş ve 2015 yılında plan değişikliği yaptı.

MİMARLAR ODASI DAVA AÇMIŞTI

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 5. İdari Dava Dairesi, Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetiyle halka emanet edilen AOÇ arazisinde Kuran kursu ve mescit açılamayacağına karar verdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucu işlem iptal edildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Atatürk Orman Çiftliği alanlarının Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine aykırı olarak, vakıflara kiralanmasını, plan değişikliği ile yapılaşmaya açılarak talan edilmesini ve 7 yıl süren hukuk mücadelesini titizlikle takip ve kazandık. Atatürk Orman Çiftliği’nin en küçük parçası bile takibimiz altındadır” dedi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR