SON DAKİKA

YANDAŞ ŞİRKETE AKIL ALMAZ İZİN!

Devlet Su İşleri (DSİ), Artvin’in doğa harikası Cerattepe Kafkasör Yaylası’nın kalbinde süren madencilik faaliyetleri için 4 mahallenin tarlalarını suladığı Büyük Dere’den (gavur deresi) 10 yıl süreyle firmanın su almasına izin verdi.

Bu haber 16 Şubat 2019 - 18:42 'de eklendi.

Artvin Taşlıca köyü muhtarlığı 5 Aralık 2018 tarihinde Büyük Dere’nin madencilik faaliyetleri nedeniyle kirlendiğini belirterek Valiliğe başvuruda bulundu.

‘DERE SUYU KİRLETİLİYOR’

Muhtarlık dilekçesinde, “Cengiz Holding’e ait Eti Bakır AŞ tarafından yürütülen madencilik faaliyetleri kapsamında ‘Büyük Dere’den su alma çalışmalarının başlatıldığı” anımsatıldı. Köyleri için çok önemli olan suyun bölgedeki tarlaları sulamada kullanıldığının anlatıldığı dilekçede, firmanın Büyük Dere’ye kirli sularını bıraktığı yurttaşların dereden su kullanamaz hale geldiği ifade edildi.

Olumsuzlukların anlatıldığı dilekçede su alım çalışmalarının durdurulması ve sorunlara çözüm bulunması talep edildi. Ancak sorunlara çözüm beklenirken, Artvin Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden muhtarlığa skandal niteliğinde bir cevap geldi.

10 YIL SÜREYLE DEREDEN SU KALLANMA İZNİ

Yazıda, Büyük Dere’den su alınmasıyla ilgili olarak Su İsale Hattı projesinin (4 bin 250 metre) 23 Mayıs 2018’de ÇED kapsamı dışında değerlendirildiği belirtildi. DSİ Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’nın 2 Mart 2018 tarihli ve 158864 sayılı yazısı ile de 1.32lt\s suyun 10 yıl süre ile madencilik faaliyetlerinde kullanılmasında sakınca bulunmadığı belirtildi.

HABERLİ NUMUNE

Yazıda, başka ayrıntı ise skandalın ikinci perdesini oluşturdu. Yazıda dereden numune alınması gerektiğinin firmaya haber edildiği bilgisi de yer aldı. Öte yandan, Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bugün saat 13.00’te bölgedeki talana karşı, Ankara, İstanbul ve Bursa’da eş zamanlı basın açıklaması yapılacak.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!