SON DAKİKA

WHITE ISLAND VOLKANİK BİR ADA MI?, YILDIZ GEÇİTİ Mİ?

White Island Volkanı (Whakaari / White Island), Yeni Zelanda Kuzey Adası’nın kuzeydoğu kıyısındaki plenty Körfezi’nde bulunan volkanik bir adadır. 

Bu haber 13 Ocak 2020 - 14:09 'de eklendi. Son Güncelleme13 Ocak 2020 - 14:27

Yazar Hazar Tandoğan’ın (hazartandogan1.blogspot.com)’de yer alan yazısına göre,White Island Volkanı (Whakaari / White Island), Yeni Zelanda Kuzey Adası’nın kuzeydoğu kıyısındaki plenty Körfezi’nde bulunan volkanik bir adadır.

Doğal kaynaklar açısından zengin kıyıdan kırk sekiz kilometre uzakta, 321 metre yüksekliğindeki bir sualtı yanardağ zirvesine yükseliyor. White Island, dünyanın en aktif yanardağlarından biridir.
Adanın 31 Ekim’de 1769’da James Cook tarafından açılmasından önce, te Puia o Fakaari (te Puia o Whakaari) adını taşıyordu. “Çarpıcı yanardağ” anlamına gelen bu isim, Yeni Zelanda’nın yerli halkı Maori halkı tarafından verildi. Avrupalılar tarafından adanın keşfinden çok önce burada kükürt çıkardılar.

Yani Yıldız Geçiti olarak sunulan bu fotoğraflar aslında bu adadaki eski kükürt fabrikasının kalıntılarıdır.

James Cook, adaya çok yakın yüzerken bile, üzerinde volkanik aktivite belirtileri göremedi. 1826’ya kadar, deniz subayı Henry Williams, ayrıntılı bir harita oluşturmak için adaya indi ve büyük bir sualtı yanardağının iki kilometrelik bir kraterinde olduğunu fark etti.Maori, adayı 1830’ların sonlarında Avrupalı sanayicilere sattı. Bu anlaşma uzun zamandır Yeni Zelanda hükümeti tarafından tanınmadı. Sadece 1885 yılında, adanın birkaç sahibinin değişmesinden sonra, kükürt endüstriyel gelişimi burada başladı. Böyle tehlikeli bir yerde, patlama tehdidi sürekli olarak mevcuttu, çalışmalar tekrar tekrar askıya alındı, ancak yakında yeniden başladı. 1914’te, kraterin Batı duvarının çökmesi sonucu oluşan çamur volkanik akışı, tüm binaları tahrip etti ve nüfusu yok etti. Buna rağmen birkaç yıl kükürt fabrikası trajediden sonra bir süre daha devam etti. Ve sadece 1936’da, yeni mülk sahibi White Island’ı özel bir peyzaj rezervi ilan etti. Bugün, ada özel mülkiyetindedir, yetkili tur operatörleri turist gruplarının bir parçası olarak ziyaret etme hakkına sahiptir. Issız, bazı kuş türleri dışında, White Island, bilim adamları volkanologlar ve turistler için büyük bir ilgi olduğunu. Krateri görmek için yokuş yukarı tırmanma ihtiyacının olmaması nedeniyle, White Island Volkanı dünyanın en çok ziyaret edilen yanardağlarından biridir.

Kaynak: https://hazartandogan1.blogspot.com/2020/01/white-island-yeni-zelandaki-kukurt.html?m=1

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!