SON DAKİKA

WhatsApp’tan Gelen Dünya Pandemi Vakfı Mesajlarına Dikkat: Kimlik Bilgilerinizi Topluyorlar!

Türkiye’de yaşanan dolandırıcılık vakalarına bir yenisi daha eklendi. Kendilerini iki farklı vakıf çatısında altında gösteren kişiler, yardım başvurusu yapan kişilerin kimlik bilgilerini topladılar. Kullandıkları vakıf isimleriyse resmi kayıtlarda bulunmuyor.

Bu haber 13 Ocak 2022 - 17:57 'de eklendi.
Abone ol

Günümüzde kişisel bilgilerimizin kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilmesi, beraberinde birçok tehlikeli sonucu getiriyor. Örneğin kimlik bilgilerinizi ele geçiren bir kişi, sizin adınıza bankalarda ve kimlik onaylı internet sitelerinde işlemler yapabilir. Günümüzde kişilerin kimlik bilgilerini ele geçirmek için özellikle internette pek çok tuzak bulunuyorken, geçtiğimiz günlerde bu tuzaklardan birisi gerçek hayatta kendisini göstermeye başladı.

Kendilerini ‘Dünya Pandemi Vakfı’ ve ‘Pandemi Yardım Vakfı’ olarak tanıtan, ‘yardimvakif.com’, ‘vakifyardim.com ve ‘istanbuldernegi.com’ olmak üzere üç (ve muhtemelen daha fazla) farklı alan adına sahip, ancak aynı olan internet sitesiyle kendisini gösteren bu kişiler, kimlik bilgilerini ele geçirmek için bambaşka bir yönteme başvurdu. Bu yöntem, Şikayetvar.com’daki kullanıcıların şikayetlerinin artmasıyla ortaya çıktı.

Kişisel bilgi toplamak için kendilerini vakıf gibi gösterdiler

Özellikle son günlerde fazlasıyla şikâyet toplayan Dünya Pandemi Vakfı, maddi olarak ihtiyaç sahibi olan kişilerin taleplerini kötüye kullanıyordu. İhtiyaç sahibi kişiler, bu sahte vakfa yardım başvurusunda bulunuyordu. Başvuru sonrasında sahte vakıf, bu kişilere WhatsApp üzerinden dönüş yapıyor ve bu kişilerin IBAN adreslerini ‘kaydetmek’ için kimlik bilgilerini istiyordu.

Sahte vakıf, kişilerin IBAN adreslerini aldıktan sonra bu adreslere 5-10 TL gibi cüzi miktarlarda para gönderiyordu. Sonrasındaysa bu paranın verdikleri IBAN adresine geri atılması isteniyordu. Bazı kullanıcıların aktardıklarına göre bu kişiler, para geri gönderilirken ‘bağış’ notunun düşülmesini de istiyorlardı. Sonrasındaysa başvuruyu yapan kişilerle iletişimi kesiyorlardı.

Ayrıca bu kişiler, yalnızca kendilerine başvuranlara değil, doğrudan WhatsApp üzerinden bir şekilde telefon numaralarını ele geçirdikleri kişilere de ulaşarak ‘Size yardım edeceğiz.’ konulu mesajlar gönderiyor. Dolayısıyla bu ve benzeri kişilerden gelen mesajları ciddiye almayın.

Dünya Pandemi Vakfı ya da Pandemi Yardım Vakfı gerçek bir vakıf değil

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!