SON DAKİKA

‘Washington’ın Suriyeli Kürtlere askeri desteği kesmesi için sebep yok’

Sputnik’e konuşan siyasi analist ve yazar Samer Saleha, “Amerika’nın Suriye’deki Kürtlere yönelik politikalarında değişiklik olacağını pek ummamalıyız.

Bu haber 01 Aralık 2017 - 2:37 'de eklendi ve 76 kez görüntülendi.

Sputnik’e konuşan siyasi analist ve yazar Samer Saleha, “Amerika’nın Suriye’deki Kürtlere yönelik politikalarında değişiklik olacağını pek ummamalıyız. Buna benzer açıklamaları daha önce de duyduk ama sonrasında Washington hiçbirini hayata geçirmedi” dedi. Şimdi de  Washington tarafından PYD/YPG’ye silah desteğinin kesilmesine yönelik ‘gerçekçi eylemlere resmen girişilmediğini’ belirtti.

‘KÜRTLER GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRDİ’

“Burada şu soruyu sormak önemli: ABD bu bölgedeki çizgisini niçin değiştirsin” diye devam eden Saleha, ”Suriyeli Kürtler ülkede pek çok askeri görevi yerine getirebildi. Şimdiki şartlarda Amerikalılar, savaşan taraflardan hiçbiriyle anlaşmaya kalkışmayacak. Amerikalılar, Suriye’deki savaşa, özellikle bazı güçlere, örneğin PYD/YPG’ye askeri sevkiyatlar yaparak katılıyor. ABD’nin Suriyeli Kürtlerle oturttuğu işbirliğine son vereceğine kesinlikle inanmıyorum” dedi.

‘ABD KÜRTLERLE SİYASİ İŞBİRLİĞİ YAPMIYOR’

Saleha, “Ayrılma konusundaki ‘Kürt hayaline’ gelince, Suriyeli Kürtlerin çok küçük bir kısmı, özellikle PYD’ye dâhil olanlar, bu planın hayata geçirilmesi için endişeleniyor. Ancak başlıca sorun şu ki, onlar Suriye’deki diğer siyasi güçlerden, hatta muhalefetten kendilerini ayrı tutuyor. İkinci sorunsa, PKK’yla yakınlaşmaları. Bu nedenlerden ötürü görüşmelere katılma hakkını elde etmeleri mümkün görünmüyor. Amerikalılar Suriyeli Kürtlerle sadece askeri konularda işbirliği yapıyor, fakat siyasi alanda kendilerine yardım etmiyor” değerlendirmesini yaptı.

 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play