SON DAKİKA

VİDANIN NUMARASINI UNUTTU DİYE ÇOCUK İŞÇİYİ TAVANA ASILIP İŞKENCE EDİLDİ

Konya’da çırak olarak çalışan 15 yaşındaki çocuğu, alacağı vidanın numarasını unuttuğu gerekçesiyle palangaya bağlayıp, tavana asan ve darp eden işyeri sahipleri çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı

Bu haber 31 Aralık 2019 - 16:58 'de eklendi.

Konya’da araç yedek parça satışı yapılan işyerinde çırak olarak çalışan E.A.Y’yi (15), alacağı vidanın numarasını unuttuğu gerekçesiyle halk arasında “caraskal” olarak bilinen palangaya bağlayıp, tavana asan iş yeri sahibi kardeşler, “çocuğa karşı eziyet” suçundan çıkarıldıkları mahkemece, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Karatay ilçesinde H.H.Y. ile kardeşi E.A.Y, geçtiğimiz eylül ayında araç yedek parça satışı yapan M.C’ye ait işyerinde çırak olarak işe başladı. Yaklaşık 20 gün sonra E.A.Y, işyeri sahibi M.C. tarafından vida alması için malzemeciye gönderildi. Alacağı vidanın numarasını unutan E.A.Y, yolda ağabeyi H.H.Y’yi telefonla arayıp, vidanın numarasını sordu. E.A.Y. vidayı alıp, işyerine döndü.

Tavana astı

İddiaya göre işyeri sahibi M.C, vidanın numarasını unuttuğu için E.A.Y’yi halk arasında “caraskal” olarak bilinen palangaya bağlayıp, tavana astı. Pantolonu da yarıya kadar indirilen E.A.Y, yaklaşık 15 dakika asılı kaldıktan sonra M.C. tarafından caraskal kırılabilir düşüncesiyle indirildi. İki kardeş korktukları için durumu ailesine anlatmadı. E.A.Y. ise olayın ardından işyerine gitmedi.

Ağabeyi de darp edildi

E.A.Y’nin ağabeyi H.H.Y. de, 5 Aralık günü, iddiaya göre bir malzemeyi hatalı büktüğü gerekçesiyle M.C. tarafından darp edildi. Gözü moraran ve yüzünde şişlik oluşan H.H.Y. hastaneye gidip rapor aldı. Ardından polise gidip M.C. hakkında şikayette bulundu. Şikayet üzerine M.C. hakkında “kasten yaralama” suçundan soruşturma başlatıldı. E.A.Y. de M.C. tarafından gördüğü saldırıyı ailesine anlattı.

Suç duyurusunda bulundu

Aile dün avukatları aracılığıyla işkence anına ait fotoğrafları da delil olarak sunarak M.C. hakkında suç duyurusunda bulundu. Hemen harekete geçen savcılık, işyeri sahibi M.C. ve kardeşi M.C. hakkında gözaltı kararı verdi. Kardeşler akşam saatlerinde gözaltına alındı.

Polis merkezindeki ifadelerinin ardından bugün adliyeye sevk edilen kardeşler, savcılıktaki ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, kardeşleri, adli kontrol kararıyla serbest bıraktı.

“Pantolonumu yarıya kadar indirdiler”

Korktukları için gördüğü işkenceyi ailesine söylemediğini belirten E.A.Y, yaşadıklarını DHA’ya anlattı:

”Vidayı almak için malzemeciye gidiyordum. Yolda vidanın numarasını unutup, ağabeyimi aradım. O da M.C.’ye sorup, bana döndü. Vidayı alıp iş yerine geldim. M.C., ‘Vidanın numarasını nasıl unutursun’ deyip, önce kulağını çekti, sonra beni vinçle tavana astı. 15 dakika boyunca acı içerisinde asılı kaldım. Bir süre sonra caraskal kırılır diye beni aşağıya indirdiler. Acı içerisinde ve gittim. Daha önce de iş yerinde makineyi temizlerken üzerime kimyasal su sıkmışlardı. Ertesi gün her yerim kabarık olmuştu. O anları düşündükçe sinirlenip, utanıyorum. Ağabeyime de tekme ve tokatla saldırıp, gözünü morarttılar.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!