SON DAKİKA

‘Vergilere karşı direnme’ kararı alan CHP’den halka ‘teslim olmayın’ çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK’larda değişiklik yapan tasarıyı değerlendirdi.

Bu haber 30 Eylül 2017 - 4:14 'de eklendi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK’larda değişiklik yapan tasarıyı değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘bağımsızlık referandumu’ nedeniyle Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne bir tehdit olarak “Bir gece ansızın gelebiliriz” dediğini ifade eden Özel, şöyle konuştu:

‘BİR GECE ANSIZIN GELDİLER VATANDAŞIN SIRTINA BİNDİRDİLER’

“Bu tehdidin Barzani’ye yönelik olduğu düşünülüyordu ama bütün vatandaşlarımız gördü ki dediklerini yapabiliyorlar, hakikaten bir gece ansızın gelebiliyorlar. Elimizdeki torba kanun tasarısıyla bir gece ansızın geldiler ve yaptıkları her şeyin maliyetini vatandaşın sırtına bindirdiler. O sözü söylediler, arkasında durdular ve bir gece ansızın vatandaşın sırtına bindiler.”

‘ARTIK ÇED RAPORLARINI GECİKTİRMEK MADEN ŞİRKETİNİN LEHİNE’

Söz konusu tasarı ile sadece vergilerin artırılmadığını, madencilik alanı da dahil bir çok sektörle ilgili düzenlemeler yapıldığını söyledi. Özel, “Devlet kendine şunu söylüyor, üç ay içinde Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’nu (ÇED) ver, veremezsen de vermiş kabul edeceğim, olumlu sonuçlandı kabul edeceğim. Artık ÇED raporunu geciktirmek maden şirketinin lehinedir ve bürokrasideki her türlü gecikme veya ÇED raporu çıkana kadarki her zaman maden şirketinin çevreyi katledecekte olsa üç ay sonunda ÇED raporu verilmediyse verilmiş kabul edilecek. Bunun içinde örneğin bu var” dedi.

‘YANDAŞLARA VERGİDEN MUAFİYET GETİRİYORLAR’

Atatürk Orman Çiftliği’nin 10 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildiğini ifade eden CHP’li Özel, tasarı ile bu sürenin 30 yıla çıkarıldığını söyledi. Özel, tasarı ile şans oyunlarından alınan yüzde 10’luk verginin yüzde 20’ye çıkarıldığını da vurgulayarak, “Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni yüzde 40’a çıkardıklarını söylediler, metinler okununca en az yüzde 40 olduğu ama pek çok araç için yüzde 68’e varan artışlar yapıldığı ortaya çıkıldı. Merkez Bankası’nın denetleme kurulunu kapatıyorlar. Merkez Bankası ile uğraşıyor ya AKP’nin genel başkanı, şimdi denetleme kurulu raporu olmasın isteniyor Merkez Bankası’nın yaptığı işlerde. Fatih Projesi’nde KDV muafiyeti getiriyorlar. Yani bir yandan vatandaşın sırtına zam bindirirken bir yandan yandaşlara da vergiden muafiyet getiriyorlar bunları da bu torba yasayla yapıyorlar. Kaçak tütünle mücadele edeceğiz derken gariban vatandaşın sırtına yeni yükler ve ileride bir çok cezayla karşılaşabilecekleri bir takım tedbirler alıyorlar” diye konuştu.

‘ZAMMA İTİRAT EDEN NEREDEYSE TERÖRİSTTİR DİYECEKLER’

CHP’li Özgür Özel bu düzenlemelerin Anayasa’ya aykırı olduğunu da savunarak, hükümetin bütün bunlar için ‘milli güvenlik gerekçesini’ dile getirdiğini de belirtti. Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Aslında vatandaşa örtülü olarak şunu söylüyorlar; zamma isyan etme seni milli güvenliğin karşısında gösteririm, zamma itiraz eden neredeyse teröristtir diyecekler. Bir Maliye Bakanı dünya tarihinde belki de ilk kez zam paketini müjde gibi açıklıyor. Böyle zam paketi açıklanır mı, zam paketini müjde gibi açıklayan bir Maliye Bakanı olur mu, insan içine nasıl çıkar bunlar, vatandaşın gözünün içine nasıl bakar, gerçekten şaşırmamak mümkün değil. Bunlar yediler içtiler, savurdular, çıkan faturayı mafya gibi ‘ben ödemeyeceğim arkadaş ödeyecek’ diyorlar, ‘arkadaş’ dediği hepimiziz…

‘BU KAVGACI DIŞ POLİTİKANIN, İSRAFIN FATURASIDIR’

Eğer bir şey varsa vatandaşımız bilsin. Bu kesinlikle ülkenin güvenliği için değil, bu kavgacı dış politikanın faturasıdır, bu hesapsız referandum harcamalarının faturasıdır, bu yandaşı zenginleştiren peşkeş çeken sistemin faturasıdır, israfın faturasıdır, sarayın faturasıdır. Bu bedeli ödeyecekse bu hükümet ödeyecek. Bu bedeli vatandaş ödeyip de bunu ülkenin birliği için bütünlüğü için yapıyoruz demelerine izin vermeyeceğiz. Vatandaşı salak yerine koymalarına, vatandaşın aklıyla alay etmelerini de kabul etmiyoruz.”

‘ SADECE MECLİS’TE DİRENMEYECEĞİZ AKSİYON ALACAĞIZ,HALKIMIZI DA DİRENMEYE DAVET EDİYORUZ’

CHP’li Özgür Özel, torba tasarıyla, Kuzey Irak ve dış politika çuvallamasının gündeminin, başka bir negatif gündemle örtülmek istenildiğini ifade ederken, bunun bir iflasın, tükenmişliğin itirafı olduğunu, iktidarın da müflis bir tüccar gibi davrandığını söyledi. CHP olarak torba tasarıya karşı Mecliste direneceklerini belirten Özel, “Ama sadece Meclis’te direnmeyeceğiz, sadece konuşmayacağız. Bu zam paketine karşı, bu anayasaya aykırı pakete karşı aksiyon alacağız, bu pakete karşı eylemlilik içinde olacağız. Bu pakete karşı halkımızı teslim olmamaya, direnmeye ve bu direnci hep birlikte karşımıza dikilenlerin karşısına cesaretle dikilmeye ve başta zamlar bu paketteki her şeye tüm saldırılara karşı halkımızı direnmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

 

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!