SON DAKİKA

VENEZUELA’DAKİ GÖSTERİLERDE 16 KİŞİ HAYATI KAYBETTİ

Venezuela’da hükümet karşıtı protestolar sırasındaki çatışmalarda en az 16 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Bu haber 24 Ocak 2019 - 22:16 'de eklendi.
Abone ol

El Pitazo’nun haberine göre, protestocuların güvenlik güçleriyle çatışmasında Amazonas, Barinas, Bolivar, Portuguesa, Tachira ve başkent Caracas’ta 16 kişi hayatını kaybetti.

Ülkenin birçok bölgesinde Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı protesto ve destek gösterileri düzenledi.

Sosyal medyada paylaştıkları videoda Maduro’yu protesto eden ve halkı sokağa çağıran 27 asker gözaltına alındı. Venezuela emniyet yetkilileri, kimlikleri tespit edilen askerlerin gözaltına alınarak, ifadelerinin alındığını belirtti. Muhalefet partileri de askerlere destek verdiklerini açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Venezuela’nın meşru devlet başkanı olarak muhalif lider Juan Guadio’yu tanıdığını açıkladı. Trump, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

“Venezuela vatandaşları, gayri meşru Maduro rejiminin elinde çok uzun süre acı çekti. Bugün, Venezula Ulusal Meclisi Başkanı Juan Guaido’yu Venezuela’nın geçici başkanı olarak resmen tanıdım.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

ABD ve Kanada’nın ardından Peru, Arjantin, Kolombiya, Brazilya, Şili ve Paraguay da muhalefet liderini geçici devlet başkanı olarak tanıdığını belirtti. Maduro’ya ilk destek açıklaması Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’ten geldi. Molares, Twitter’dan Venezuela lideri Maduro’ya destek çağrısında bulundu.

MADURO DESTEKÇİLERİNE SESLENDİ

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da ülkesinin ABD ile ilişkisini kestiğini duyurdu. Caracas’taki Miraflores Sarayı dışında toplanan destekçilerine hitap eden Maduro, ülkesindeki Amerikalı diplomatlara da ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre verdiğini söyledi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!