SON DAKİKA

VATANDAŞ 60 LİRALIK SAĞLIK SİGORTASINI ÖDEYEMİYOR

Milyonlarca vatandaşın aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden, yani 676 TL, fazla olup, GSS prim borcunu ödeyemeyen milyonlarca vatandaş prim borcunu yapılandıramadı ve aylık 60 TL tutarındaki primini ödeyemedi.

Bu haber 02 Temmuz 2018 - 14:41 'de eklendi. Son Güncelleme2 Temmuz 2018 - 14:54

AKP yetkililerinin açıklamalarına bakılacak olursa refah düzeyi arttı, sağlıkta devrim niteliğinde yeniliklere imza atıldı, herkes sağlık hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabiliyor, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları ödeniyor.

Oysa hemen seçim arifesinde çıkarılan Bakanlar Kurulu kararından da anlaşılıyor ki aylık geliri asgari ücretin 1/3’ünden, yani 676 TL, fazla olup, GSS prim borcunu ödeyemeyen milyonlarca vatandaş prim borcunu yapılandıramadı ve aylık 60 TL tutarındaki primini ödeyemedi.

14 Mayıs tarihli ve 2018/11769 sayılı kararname eki olarak düzenlenen ve 23 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile altı milyondan fazla kişinin prim borcunu ödeyemediği tüm açıklığıyla ortaya çıktı. Karar ile “5510 Sayılı kanunun 60’ıncı maddesi kapsamında genel sağlık sigortalısı olup, 67’inci madde hükümleri çerçevesinde sağlık hizmeti alamayan Türkiye vatandaşları ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri, devlet üniversite sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanmada 31.12.2018 tarihine kadar 4736 Sayılı Kanunun 1’inci maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaftır’’ hükmü geçici madde olarak eklendi. Prim ödeyemeyen vatandaşların temmuz ayında sonlanması gereken sağlık hizmeti alma hakkı 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!