SON DAKİKA

VARLIK FONU, ALIM SÖZLEŞMELERİ ‘DEVLET SIRRI’ ÇIKTI

Türkiye Varlık Fonu’nun denetim raporları yasal sürenin bir yıl aşılmasından sonra Meclis’e geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunum yapan Genel Müdür Zafer Sönmez, bazı alım sözleşmelerinin ‘devlet sırrı’ olduğu gerekçesiyle paylaşılmadığını söyledi.

Bu haber 12 Haziran 2020 - 1:15 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye Varlık Fonu’nun denetim raporları TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alındı.  Yasal süreyi yaklaşık bir yıl aştıktan sonra sunulan denetim raporlarıyla ilgili sunum yapan TVF Genel Müdürü Zafer Sönmez, bazı alım sözleşmelerinin ‘devlet sırrı’ olduğu gerekçesiyle paylaşılmadığını söyledi.

Birgün gazetesinden Hüseyin Şimşek’in haberine göre,  Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) denetim raporları, gecikmeli olarak Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alındı. Yasal süreyi yaklaşık bir yıl aştıktan sonra TBMM’ye sunulan TVF Yönetimi Anonim Şirketi ile TVF’nin 2018 Yılı Mali Tabloları ve Faaliyetleri ile ilgili Denetim Raporlarının sunumunu Genel Müdür Zafer Sönmez yaptı.

Sönmez, dünyadaki varlık fonlarının değerinin 8 trilyon dolar civarında, 2018 konsolide denetimine göre TVF’nin sermaye toplamının ise yaklaşık 33 milyar dolar olduğunu bildirdi. Borcunu bir yılda ikiye katlayarak 75 milyar TL’ye çıkaran TVF’nin henüz “emekleme döneminde” olduğunu söyleyen Sönmez, muhalefet milletvekillerinin borçlanma eleştirileri ile ilgili, “Ben 15 yıl tarlada çalışmış bir köy çocuğuyum. Varlık Fonu’nda içilen suyun, çayın eğer hesabını biz veremiyorsak bir şekilde gece yatarken öncelikle kendi vicdanımıza sorarız” dedi. Sönmez ayrıca, “Varlık Fonu borçlanma fonu oldu, diyorlar ama ortada yeni bir borç yok” ifadelerini de kullandı.

Denetim Raporları’na göre BOTAŞ, Eti Maden, PTT gibi kurumların satış sözleşmesi, yönetim kurulu kararlarını, alım sözleşmelerini paylaşmadığını anımsatan Sönmez, “Mesela BOTAŞ’ta ticari sır niteliğinde gaz alım sözleşmeleri var. Bunlar devlet sırrı niteliğindedir” dedi. Denetim raporları için kurumların bilgi paylaşımı yapmamasının ve denetçilerin şartlı görüş vermesinin kurumun “borç alma gücünü” etkilemediğini söyleyen Sönmez’e, muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi.

ÇARK DÖNMÜYOR

CHP’li Bülent Kuşoğlu, “Varlık Fonu’nun 2018 denetimi için süreyi çok aştık. Merkez Bankası’nın da altı ayda bir brifing vermesi gerekiyor. O süreyi de geçtik. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da brifing vermesi gerekiyor. Bu şimdiye kadar hiç yapılmadı. Devlet çarkı dönmüyor, gizlilik sürüyor” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Eski Merkez Bankası Başkanı, İyi Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz ise “Türk ekonomisine kattığınız katma değer nedir? Fayda maliyet analizini yaptınız mı? Önümüzdeki 50 yıl içinde tahrip edeceklerinizin bir kitabı var? Hiçbiri yok” cümleleriyle tepkisini gösterdi.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!