Vadesi Geçmiş Vergi Tutarı 552 Milyar TL’ye Çıktı

Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması olduğu ifade edilen yeni yapılandırma paketi borcuna sadık vatandaşları rahatsız etti.

Vadesi Geçmiş Vergi Tutarı 552 Milyar TL’ye Çıktı
Yayınlama: 24.01.2023
Düzenleme: 24.01.2023 15:15
23
A+
A-

AK Parti iktidarı 14 Mayıs’ta yapılması beklenen seçimlerden önce yeni bir yapılandırma paketini açtı. Oy toplamak, seçmenlerin gönlünü yapmak için hazırlanan paket, yıllarca borcunu, vergisini ödemeyenlere ödül gibi oldu.

Son 6 yılda, 5 kez yapılandırma ve af içeren kanun çıkarıldı. Ancak bu düzenlemeler de başarılı olamıyor.

İki yılda bir devreye alınan paketler dolayısıyla mükellefler, “Nasılsa yeni bir paket daha çıkar” deyip yapılandırmaya da gitmekten kaçınıyor.

Sistemin sorunlu olduğunu ifade eden Sözcü yazarı, Vergi Uzmanı Dr. Nedim Türkmen, “Adaletsiz dolaylı vergilerle yürütülen sistemin 2 yılda bir yapılandırma ve af düzenlemesi doğurması gayet normal” dedi.

Borç yapılandırmalarında başarı oranının yüzde 2 ile yüzde 10 arasında değiştiğini söyleyen Türkmen, “Vadesi geçmiş vergi borcu 31 Aralık 2022 itibarıyla 552 milyar TL olup, en son çıkartılan yapılandırma düzenlemesinde 30 Nisan 2021 itibarıyla vadesi geçtiği halde ödenmeyen tutar 282 milyar TL idi” bilgisini verdi.

Ödenmeyen vergilerin arttığını kaydeden Türkmen, “Bunun en önemli nedeni sahte fatura incelemeleri nedeniyle yazılan inceleme raporları ve krediye erişemeyen esnafın ve tüccarın Katma Değer Vergisi’ni ödemeyerek, işletme kredisi olarak kullanmasıdır” dedi.

KAYNAK: PATRONLARDÜNYASI

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı