SON DAKİKA

UZAYIN DERİNLİKLERİNDE YENİ BİR PULSAR KEŞFEDİLDİ

Avustralya’da bulunan ASKAP teleskobuyla araştırma yapan bilim insanları, PSR J1431-6328 olarak isimlendirilen yeni bir pulsar keşfettiler. Keşfedilen pulsarın dönme periyodu ise sadece 2.77 milisaniye olarak belirlendi.

Bu haber 13 Ağustos 2019 - 23:36 'de eklendi. 28

Bilim insalarının uzayla ilgili çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Avustralya’da bulunan ASKAP teleskobundan uzayın derinliklerini inceleyen bilim insanları, yeni bir pulsar keşfettiler. Keşfedilen bu pulsar “PSR J1431-6328” olarak kodlandı.

Keşfedilen pulsarla ilgili detaylı bilgileri vermeden önce dilerseniz pulsarların ne olduğuna biraz daha yakından bakalım.

Pulsarlar, diğer bir ismiyleyse atarcalar için evrenin kalp atışları diyebiliriz. Pulsar olarak adlandırılan bu oluşumlar aslında birer nötron yıldızlarıdır. Ancak bu nötron yıldızları, uzaya çok düzenli ritimlerle radyo dalgaları yayarlar. Bu yüzden de evrenin kalp atışları olarak nitelendirilirler.

Pulsarlar, aslında birer nötron yıldızı oldukları için açısal momentumdan dolayı kendi çevresinde dönme eğilimindedirler. Bu dönme periyotları da pulsarların sınıflandırılması için önemli kriterlerden birisidir. Örneğin dönme periyodu 30 milisaniyenin altında olan pulsarlara “milisaniye pulsarları” denir. Keşfedilen pulsarın dönme periyodunu 2.77 milisaniye olarak belirleyen bilim insanları bu pulsarı, milisaniye pulsarı olarak sınıflandırmış durumdalar.

Araştırmacıların yapmış olduğu çalışmalara göre bu pulsar, yaklaşık olarak 1.4 Güneş kütlesi ağırlığında. Üstelik araştırmacıların keşfetmiş oldukları pulsar, evrende tek başına bulunmuyor. Bu pulsarın bir tane de başka bir yıldızı bulunuyor ancak bu ikinci yıldız fazlasıyla küçük bir yapıya sahip. Küçük yıldızın ağırlığınınsa 0.31 Güneş kütlesi olduğu tahmin ediliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan araştırmacılar, bu pulsarın keşfedilmesinin çok zor olduğunu ancak bunun ASKAP teleskobunun yetenekleri sayesinde keşfedilebildiğini ifade ettiler. Araştırmacılara göre ASKAP teleskobunun frekans değerlerinin değiştirilmesi durumunda yeni pulsarların bulunması mümkün görünüyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın