SON DAKİKA

UZAYDA YAŞAM ARAYIŞINDA BÜYÜK ATILIM: HUBBLE UZAY TELESKOBU, AY’I AYNA OLARAK KULLANDI

Hubble Uzay Teleskobu, başka gezegenlerde yaşam izlerini bulmak için kullanılabilecek bir yöntemi Ay tutulmasından yararlanarak geliştirdi. NASA’nın açıklamasına göre Hubble, Ay’ı Dünya atmosferinden gelen ışığı yansıtan bir tür “ayna” olarak kullandı.

Bu haber 10 Ağustos 2020 - 2:01 'de eklendi.
Abone ol

Araştırmacılar, gezegenin atmosferinden gelen ve Ay yüzeyinden seken ışığın dalga boylarını analiz ederek Dünya atmosferindeki ozonun varlığını tespit etmeyi başardı.

New York Post’un haberine göre bu keşif, uzaktaki gezegenlerin atmosferinden gelen ışığı analiz ederek oranın yaşanabilir olup olmadığını tespit etmeyi mümkün kılabilir.

Araştırmanın anlatıldığı animasyon 
 

Daha güçlü teleskoplar için umut verici

Hubble’ın, ozon tabakasının varlığını Dünya’ya bakmadan tespit edebilmesi, ötegezegenleri incelemekle görevlendirilecek daha güçlü teleskoplar için umut vaat ediyor.

NASA’nın açıklamasında konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

Tutulma gözlemi için uzay teleskobu kullanmak, gelecekteki teleskopların başka cisimleri transit geçen ötegezegenlerin atmosferlerini ölçebilmesini sağlayabilir. Bu atmosferlerdeki kimyasallar, yaşam arayışı ve astrobiyoloji için önem taşıyor.

Güneş Sistemi’nin dışında bi yaşam bulmayı uman astronomlar, önce yaşamı destekleyebilecek gezegenleri tespit etmek istiyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu tekniğin söz konusu saptama için iyi bir yol olduğu belirtiliyor.

Çünkü yeterli teknolojik güce ulaştığında başka sistemlerdeki adayların listesini daraltmaya yardımcı olabilir.
 

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!