SON DAKİKA

Uyuşturucu Operasyonunda Yakalanan 1.5 Ton Esrar Mersin’de Sergilendi

Uluslararası sularda başarılı operasyona imza attı. Suriye açıklarındaki bayraksız bir balıkçı teknesine yapılan ve ‘Onur’ adı verilen operasyona ilişkin görüntüler paylaşıldı. Ele geçirilen 1,5 tondan fazla uyuşturucu madde, Mersin’de sergilendi.

Bu haber 19 Mayıs 2021 - 1:21 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Suriye açıklarında şüpheli bir gemi takibe alındı. Sahil Güvenlik birimleri ve Emniyet teşkilatı harekete geçti. Operasyona “Onur” adı verildi. Zehir tacirlerine yönelik Mersin’e 71 mil uzaklıkta yapılan operasyonu Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı koordine etti.

Uluslararası sularda operasyon

1 Sahil Güvenlik korveti, 2 Sahil Güvenlik botu, 4 zodyak botu ve 135 personel katıldı. Emniyet ise operasyona 10 polis özel harekat ve 2 narkotik personeliyle destek verdi. 1 insansız hava aracı operasyonu havadan takip etti.

Ekiplerin gemiye yaklaşmasıyla zehir tacirleri uyuşturucuyu denize attı. Denize saçılan uyuşturuculara dibe batmadan el konuldu.

Operasyonu Bakan Soylu duyurmuştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suriye açıklarında bir gemiye uyuşturucu operasyonu düzenlendiğini duyurmuştu.

Bakan Soylu, paylaşımında, “Sahil Güvenlik, Emniyet, Narkotik-Havacılık İHA-Özel Harekat birimlerimizce, Suriye açıklarında, uluslararası sularda büyük bir başarıya imza atıldı. Müdahale edilen gemide; 1,5 tonun üzerinde esrar ele geçirildi. Allah nazardan korusun” ifadelerini kullanmıştı.

Ele geçirilen 1,5 tonun üzerinde uyuşturucu madde, Mersin’deki Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı’na götürüldü. Burada sergilenen uyuşturucular, basın mensuplarınca görüntülendi. Operasyonun kahramanları da başarılarının haklı gururuyla hazır bulundu.

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, dün 1,5 ton uyuşturucu maddenin ele geçirildiği operasyonla ilgili Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER) açıklama yaptı.

Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadeleyi hassas bir şekilde yürüttüğünü dile getiren Ersoy, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarının Suriye açıklarındaki uluslararası sularda gerçekleştirdiği “Onur Operasyonu”yla ilgili bilgi verdi.

“Denize atılan çuvallar 2 saat boyunca toplanmıştır”

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, şöyle devam etti:

Atatürk'ün Katilleri

“Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı birimlerimiz tarafından alınan istihbaratlar üzerine yapılan risk analizi çalışmaları kapsamında Akdeniz’de faaliyete başlanmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğüne ait İHA planlaması yapılmış, operasyonu icra etmek maksadıyla Emniyet Genel Müdürlüğünden bir İHA ve 12 personel, Sahil Güvenlik Komutanlığından bir korvet, 2 bot ile toplam 135 personel görevlendirilmiştir. Arkadaşlarımız uzun soluklu bir çalışmayı denizde kesintisiz sürdürebilmişlerdir.”

Ersoy, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı koordinesinde KKTC’ye 38 deniz mili yaklaşık 70 kilometre, Mersin’e 71 deniz mili yaklaşık 130 kilometre, Samandağ’a 34 deniz mili yaklaşık 60 kilometre mesafede uluslararası sularda icra edilen faaliyette bayraksız bir balıkçı teknesinin tespit edildiğini belirterek, teknenin şüpheli hareketlerinin İHA ve Sahil Güvenlik gemilerindeki elektrooptik sistemler aracılığıyla anlık izlendiğini söyledi.

4 şüpheli etkisiz hale getirildi”

Sabah saat 09.00 sıralarında tekneyle temas sağlandığını ifade eden Ersoy, “Müdahaleye gündüz başlanması zorunluluğundan dolayı unsurlarımızı fark eden şüpheliler, teknede bulunan suç unsurlarını denize atmaya başlamışlardır” dedi.

Kısa süre içinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeliyle müşterek tekneye çıkıldığını, 4 şüphelinin etkisiz hale getirildiğini aktaran Ersoy, denize atılan çuvalların 2 saat boyunca toplandığını, yapılan tespite göre çuvallar içerisinde yaklaşık 1,5 ton esrar maddesine el konulduğunu aktardı.

2 zanlı daha yakalandı

Ekipler, uyuşturucu sevkiyatını organize ettiği belirlenen 2 şüphelinin Hatay’da olduğunu tespit etti. Şüpheliler, düzenlenen operasyonda gözaltına alındı.

Mersin’e götürülen 2 şüpheli ile Suriye açıklarındaki uluslararası sularda yapılan operasyonda gözaltına alınan 4 yabancı uyruklu zanlının emniyetteki sorgusu sürüyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!