UYGUR TÜRKLERİNE YAPILAN ZULÜMLERİN BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine Çin hükümetinin uyguladığı zulme bir yenisi daha eklendi. Uygur Türklerine ait mezar taşlarında bulunan dini yazıların kaldırılarak, yerine Han Çincesi ise yazıların yazılmasını zorunlu hale getirildiği öğrenildi.

UYGUR TÜRKLERİNE YAPILAN ZULÜMLERİN BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ
Yayınlama: 16.12.2018
6
A+
A-

Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün yeni bir uygulaması daha gün yüzüne çıktı. Kırım Haber Ajansı’nın haberine göre, Doğu Türkistan’daki mezar taşlarında bulunan dini yazıların kaldırıldığı ve yerine Han Çincesi ile yazıların yazılmasının zorunlu hale getirildiği öğrenildi. Bu durum Doğu Türkistan’dan iltica eden kişilerin aktarımıyla öğrenildi. Bir Twitter kullanıcısı Doğu Türkistan’da yaşayan Moğol bir arkadaşının şu ifadelerini paylaştı:

“Burada azınlıkların mezar taşlarının Han stilinde yapılması zorunlu kılındı. Mezar taşlarında artık Çince yazılar bulunması gerek. Eski mezar taşları da boyanarak ve kaldırılarak düzeltiliyor.”

Bu durum 1989 yılında Bulgaristan Komünist Partisi’nin Türklere uyguladığı mezar taşlarında Bulgarca zorunluluğunu hatırlattı. Doğu Türkistan’da hali hazırda Çin işgal rejimi 1 milyonu aşkın insanı toplama kamplarında tutuyor.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı