SON DAKİKA

UTAH’TA GÖRÜLEN MONOLİTİN BENZERİ ROMANYA’DA ORTAYA ÇIKTI

Geçtiğimiz hafta Utah’ta ortaya çıkan bir monolit, daha sonra gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştu. Tıpkı Utah’takine benzer bir monolit, bu sefer de Romanya’daki arkeolojik bir bölgede ortaya çıktı.

Bu haber 01 Aralık 2020 - 0:10 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

ABD’nin Utah eyaletindeki çorak bir arazide monolit bulunduğundan bahsetmiştik.

Bu gizemli monolit, geçtiğimiz günlerde ise ortadan kaybolmuştu.

ABD’deki gizemli monolite benzer bir başka monolit de Romanya’da ortaya çıktı. Bu gizemli monolitin bulunduğu yer ise Romanya’nın Piatra Neamt şehrindeki BatcaDoamnei Tepesi oldu.

Açıklama yapan yetkililer, monolitin kime ait olduğunun bilinmediğini ve soruşturma başlattıklarını ifade etti.

Bir gizemli monolit de Romanya’da ortaya çıktı

Yaklaşık 4 metre yüksekliğe sahip olan monolit, arkeolojik bir bölge olan Petrodava Dacian Ormanı yakınlarında keşfedildi. Ladbible’a göre orman, Piatra Neamt’taki en eski tarihi alan. Bu alanın milattan sonra 2. yy’da Romalılar tarafından yok edildiği düşünülüyor. Ancak kalıntılar, bugün halen görülebiliyor.

Gizemli monolit, Romanya’nın 7 Doğa Harikası’ndan bir tanesi olan Ceahau Dağı ya da halk arasındaki adıyla Kutsal Dağ’ın sadece metrelerce ötesinde bulunuyor. Neamt Kültür ve Tarihi Miras Yetkilisi Rocsana Josanu, monolitin ortaya çıkışını araştırmaya başladıklarını dile getirdi.

Josanu, “Özel bir mülkte bulunuyor ancak monolitin sahibinin kim olduğunu henüz bilmiyoruz. Arkeolojik sitedeki korumalı alanda yer alıyor. Buraya bir şey yerleştirmeden önce enstitümüzden izin almaları ve daha sonra bunun Kültür Bakanlığı tarafından onaylanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Usta yönetmen Stanley Kubrick’in 2001: A Space Odyssey filmindeki monolite benzetilen Utah’taki monolit, bir anda ortadan kaybolmuştu. Utah Arazi Yönetim Bürosu, ortadan kaybolan monolitle ilgili olarak yaptığı açıklamada, monolitin bilinmeyen kişilerce kaldırıldığına dair raporlar aldıklarını söylemişti. Bakalım Romanya’daki monolitin akıbeti ne olacak?

KAYNAK: WEBTEKNO

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!