SON DAKİKA

ÜSKÜDAR VE KADIKÖY’DE PANİK YARATAN SİREN SESİ

Üsküdar ve Kadıköy ilçelerinden yaklaşık 2 dakika boyunca duyulan siren sesi vatandaşlar arasında paniğe neden oldu. Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada bir okulun 10 Kasım anma etkinliği provasında yanlışlıkla çalındığı belirtildi.

Bu haber 09 Kasım 2020 - 1:49 'de eklendi. Son Güncelleme9 Kasım 2020 - 02:27
Abone ol

İstanbul’un çeşitli noktalarında saat 23.41 itibarıyla yaklaşık 2 dakika süren bir siren sesi duyuldu. 

Söz konusu durumu sosyal medya üzerinden paylaşan vatandaşlar, yetkililere durumun nedenini soran paylaşımlarda bulundu.

Olaya ilişkin resmi kurumlardan bir açıklama gelmezken bazı vatandaşlar, yaklaşan 10 Kasım nedeniyle yapılan provalardan kaynaklı olabileceğini iddia etti.

‘SARI İKAZ’ İDDİASI

Öte yandan sosyal medya kullanıcılarından bazılarının söz konusu sesin 3 dakika kadar sürdüğünü iddia etmesinin ardından gözler AFAD’ın sitesinde yer alan ikaz açıklamalarına çevrildi.

‘SARI İKAZ’ olarak adlandırılan ve AFAD tarafından hava saldırısı ihtimali olduğunu işaret eden ikazda, 3 dakika süreli düz siren sesi ile duyulacağı belirtiliyor.

RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

Olaya ilişkin Kadıköy Belediyesi’nden yapılan ilk açıklamada, ”Bize ulaşan bilgiye göre, Koşuyolu’nda bulunan bir okulda 10 Kasım provası sırasında sirenin çalındığı. Konuyu inceliyoruz, bilginize.” ifadeleri kullanıldı.

NEDENİ 2 SAAT SONRA ORTAYA ÇIKTI

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı’na ait binada saat 23.42 sıralarında, “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü” için zaman ayarı yapılan siren tertibatı, sistemsel bir hata nedeniyle çalmaya başladı. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Olaya ilişkin Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan da Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi; “Kadıköy’de bu gece (8 Kasım 2020) 23:42’de,Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB)’e ait binada, “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günüö için zaman ayarı yapılan siren tertibatı,ilk belirlemelere göre; sistemsel bir hata nedeniyle çalmıştır. Olayla ilgili soruşturma başlatılmıştır

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!