ÜRDÜN’DE HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ

Ürdün’de de tartışmalı vergi yasası protesto edildi. Eylemde hükümetin istifası istendi.

ÜRDÜN’DE HALK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ
Yayınlama: 08.12.2018
0
A+
A-

Başkent Amman’da vergi yasasına karşı düzenlenen gösteriye yüzlerce kişi katıldı. Başbakanlık binasına yakın alanda gerçekleştirilen gösteri sırasında güvenlik güçleri ile binaya yaklaşmaya çalışan bazı eylemciler arasında arbede yaşandı.

Göstericiler Başbakan Ömer er-Rezzaz hükümetinin istifasını istedi. Yağmura rağmen düzenlenen gösteride Başbakanlığa çıkan yol eylemciler tarafından trafiğe kapatıldı. Başbakan Rezzaz’ın ve hükümetin istifasını talep eden eylemciler, “Rezzaz defol”, “Meşru talebimiz, siyasi reform” şeklinde sloganlar attı.

TARTIŞMALI YASA

Tartışmalı vergi yasasının, geçen pazar günü yayımlanması sonrası sosyal medyada gösteri çağrıları yapılmıştı.
Ürdün Meclisi’nin birinci kanadı Temsilciler Meclisi’nin onayını alan tartışmalı gelir vergisi yasa tasarısı, meclisin ikinci kanadı olan Senato’dan da geçmiş, ardından Kraliyet makamı tarafından imzalanmasının akabinde Resmi Gazetede yayımlanmıştı.

TEPKİ BÜYÜK

Yasanın 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe gireceği belirtilmişti. Başbakan Rezzaz, yaptığı açıklamada, tasarıya göre gelir vergisinin, geliri yüksek kişilerin en fazla yüzde 12’sini etkilediğini, orta ve düşük gelirli kesimleri kapsamadığını, eskalasyon uygulamasını dikkate aldığını belirtmişti.

Tasarıya göre, 2019 yılında yıllık geliri 20 bin dinardan az olan ailelerin vergiden muaf tutulması kararlaştırılmıştı. 2020 yılı için ise bu sayı, yılık geliri 18 bin dinar ve daha az olan aileler şeklinde belirlenmişti.

Bireylere yönelik muafiyetlerin çıtasının ise 2019 yılı için 10 bin dinar (14 bin 100 dolar), 2020 yılı için 9 bin dinar olmasına karar verilmişti.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı