SON DAKİKA

ÜNLÜ DEPREM PROFESÖRÜ ÜŞÜMEZSOY’DAN 7’LİK DEPREM UYARISI

Ünlü Deprem Profesörü Şener Üşümezsoy, Bingöl’de meydana gelen 5.7 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bu haber 15 Haziran 2020 - 15:15 'de eklendi.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından en büyüklüğü 4,6 ve 4,7 olan çok sayıda artçı sarsıntı yaşanırken Jeoloji Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, yaşanan depremi değerlendirdi.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy’un açıklamalarının tamamı şu şekilde:

Daha önce Erzincan’ın doğusunda Yedisu segmenti ve Sivrice Hazar Gölü’ndeki  fay hattı risklidir demiştim. Sivrice’deki deprem bu fayda oldu. Bu bahsettiğimiz Yedisu segmenti Erzincan’ın doğusu ile Karlıova arasındaki fay hattıdır. Bu fay hattı batıda Erzincan depremiyle stresini boşaltmış ve doğuda ise Varto depremiyle stresini boşaltmıştır. Güneye doğru gelen Bingöl fayı da keza 1971’de stresini boşaltmıştır. Onun batısında Palu, Sivrice ve Pütürge’deki depremler olmuştur ve bu devam eden bir süreçtir.

Buradaki 5.7’lik ve 5.9’luk deprem yanıltımlı bir depremdir. Kuzey Anadolu Fayı’nın Erzincan bölümünün doğuya doğru giden bir kesimindeki fay hattıdır. Bu potansiyel olarak 7’ye yakın bir deprem büyüklüğüne sahiptir. Diğer taraftan ise Varto 1966’da olmuştur o da 7’ye yakın bir depremdir.

Güneydeki ise yani Karlıova-Bingöl arasındaki kesim ise yine yanıltımlı bir depremdir ama sol yönlüdür. Bu depremde Kuzey Anadolu Fayı’nın bu segmenti üzerinde Karlıova ile Erzincan arasındaki bölümde olan riski taşımaktadır. Burada da bu en büyük potansiyel 7’lik deprem söz konusudur. Ama bu 5.9’luk deprem üç fayın kesişme noktasındadır. Bunun Erzincan’a doğru ilerlemesini beklememiz gerekmektedir.

Prof. Dr. Üşümezsoy, ayrıca, son haritada dikkat edilmesi gereken Erzincan’ın doğusundaki Yedisu segmenti Karlıova’ya kadar geldiğine dikkat çekti. Üşümezsoy, Yedisu segmenti Karlıova’nın doğusunda Varto, güneyinde Bingöl ve Doğu Anadolu Fayı’nın Palu-Pütürge arasındaki kesimlerde olan depremlerin ana fay hattı yer aldığına dikkat çekti.Kaynak Yeniçağ: Söylediği her şey doğru çıkan profesörden 7’lik deprem uyarısı: Şener Üşümezsoy, sarsıntının anlamını tek tek anlattı.

 

 

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!