SON DAKİKA

UNAT: MÜLKİYE GİBİ BİR YER TRUMP GİBİ BİR ADAMI YETİŞTİRMEZ

Mülkiye’nin efsane hocalarından Prof. Dr. Nermin Abadan Unat İstanbul’da 160. yıldönümü kutlamalarına katılarak bir konuşma yaptı.

Bu haber 05 Aralık 2019 - 21:40 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Dün akşam Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi’nde gerçekleşen kutlamada, konuşmasına “Bu akşam hava  daha da soğuk olsaydı yine gelecektim” diyerek başlayan Unat, Mülkiye’nin sıradan bir müessese olmadığına vurgu yaptı.

“Ben yandan çarklı bir Mülkiyeliyim. Şöyle ki hukuk mezunuyum” diyen Unat, konuşmasında şunları söyledi: “Ben okuduğum zaman Mülkiye’den erkeklerin egemen olduğu çok özel bir yer diye bahsedilirdi. Fevkalade mümtaz bir yerdi. Sonra rahmetli Yavuz’la birlikte ben de Mülkiye ailesine dahil oldum. Dalya dememe, 100 yaşıma 2 sene kaldı. Gelecek 4 Aralık’ta gelebilir miyim onu bilmem fakat bir şey hatırlatmak istiyorum. Mülkiye laletayn bir müessese değil.  Bir şeye benzetmek mümkün. Fransa’da Êcole  Nationale d’administration var. Devletin üst düzey eleman yetiştiriyor. Bir ara fazla sesleri çıktı. Onları Strasbourg’a sürdüler ama bir şey değişmedi; onlar yine aynı kaldı. Bizi de Konya’ya sürmek istediler olmadı. Bir şey hatırlatmak istiyorum. Bu yakınlarda New York Times’ta kocaman bir makale çıktı. Türkiye’de mülkiye. Batı basınında New York Times’ın yerini takdir edersiniz. İsterseniz kapitalizmin sözcüsü deyin ama çok önemli bir yayın. Türkiye’de bu okulun geçmişinin ne kadar önemli olduğunu okuyucularına anlatıyor. Trump gibi bir başkan olunca hatırlatması bir o kadar önemli oluyor. Mülkiye gibi bir yer Trump gibi bir adamı yetiştirmez.

Sizin Türk kamuoyunda iz bırakmanız lazım, şu sıralarda bir iz bırakmanız lazım. Nedir günün önemli olayları. Kadın cinayetleri. Kadın cinayetleri hakkında Mülkiyeli olarak, Mülkiyeli kadınlar olarak siz bir grup olun. Eğer araştırma istiyorsanız ben de geleyim size yol yöntem anlatayım ama kamuoyuna bir şey hediye edin. Sadece burada kadeh kaldırmakla bitmez bu. Sizin bir borcunuz var. Bu borcu lütfen yerine getirin, herhangi bir etkisi olacaksa onu da Mülkiye’nin defterine yazarız.
Gelecek sene size yine merhaba demek ümidiyle güzel akşamlar dilerim.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!