SON DAKİKA

UMREDEN DÖNEN BİR KİŞİDE DAHA COVID-19 TESPİT EDİLDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yaptığı açıklamada, 1 kişi de daha koronavirüsün pozitif çıktığını belirterek, Türkiye’deki sayının 6’ya çıktığını duyurdu.

Bu haber 15 Mart 2020 - 13:55 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yaptığı açıklamada, 1 kişi de daha koronavirüsün pozitif çıktığını belirterek, Türkiye’deki vaka sayının 6’ya çıktığını duyurdu.

Koca, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Umreden yeni döndüyseniz 14 gün kuralına uymanızı ısrarla istiyoruz. Son bir hafta içinde dönen bir yurttaşımızın testi maalesef pozitif çıktı. Yeni vakalardan endişeliyiz. Lütfen ziyaretçi kabul etmeyin. Sağlık taramasından geçmiş olmak sıfır risk anlamına gelmez” dedi.

Umreden 21 bin kişinin dönmesi bekleniyor.

AKP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ VE İL BAŞKANI DA DİNLEMEMİŞTİ

Öte yandan, AKP Tokat Milletvekili Mustafa Arslan da, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın uyarılarına dinlemeyerek, 5 Mart’ta Umre’den dönen AKP Tokat İl Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çakır’ı ziyaret etmişti. Arslan’a ziyarette AKP Tokat İl Başkanı Metin Polat da eşlik etmişti.

Maskenin de kullanılmadığı anlaşılan ziyaret sosyal medyada, “Geçtiğimiz günlerde Umre ziyaretinden gelen İl Yön. Kur. Üyesi Mustafa Çakır’ı, İl Başkanımız @metinpolat060 ve Yön. Kur. Üyelerimizle birlikte ziyaret ettik. Kabe’nin mahsunluğunun kalkmasını ve tüm müslümanların Umre ziyaretlerini sağlıkla yapmasını mevlam nasip etsin. #Akparti” notuyla paylaşılmıştı.

AKP’li vekil Mustafa Arslan uymadığı halde Fahrettin Koca’nın uyarılarını da paylaştığı görülmüştü.

Öte yandan, AKP Düzce Milletvekili Ayşe Keşir de Sağlık Bakanı Koca’yı dinlemeyenler arasında yer aldı.

AKP’li Keşir, geçen hafta umreden dönen AKP kadın kolları başkanı olan ismi evinde ziyaret ederek fotoğraflar paylaşmıştı.

Atatürk'ün Katilleri

AKP’li Keşir, söz konusu fotoğrafa, “Umre ziyaretinden bir süre önce dönen AK PARTİ Cumayeri İlçe Kadın Kolları Başkanımız Yadigar Metin’i evinde ziyaret ettik” notunu düşmüştü.

DİYANET’TEN AÇIKLAMA

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, umreden dönen son 5300 kişi olduğunu söyleyip, bu kişilere 14 gün boyunca evlerinden çıkmamaları ve ziyaretçi kabul etmemeleri konusunda uyarı yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün umreden son 5300 umrecimiz dönüyor. Hem kendi sağlıkları ve hem de çevresindeki insanların sağlıklarını korumak için 14 gün boyunca kesinlikle evlerinden çıkmamalarını ve ziyaretçi kabul etmemelerini yeniden hatırlatmak istiyorum. Bu bir kul hakkıdır. Lütfen uyalım” derken, gelen kişilere “uyarıda” bulunup, herhangi bir adım atılmaması ise sosyal medyada eleştirilere neden oldu.

GÖZLEM ALTINA ALINDILAR

Ankara’da, umreden dönen vatandaşlar, yapılan sağlık taramasının ardından boşaltılan öğrenci yurduna yerleştirilerek, 14 günlüğüne gözlem altına alındı.

Umreden dönen kafileyi taşıyan uçak, gece saatlerinde Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi. Sağlık ekipleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında ambulanslarla aprona girdi. Yolcular uçak içerisinde sağlık taramasından geçirildi. Gelen yolcular, boşaltılan Gölbaşı ilçesindeki Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Şehit Özel Harekatçılar Öğrenci Yurduna, havalimanına ait servislerle getirilerek, gözlem altına alındı.

Sosyal medyada öğrenciler ise, boşaltılan öğrenci yurtlarıyla kendileri mağdur olduklarını, eşyalarını bile içeriden alamadan rezillik yaşadıklarını iddia ettiler.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!