SON DAKİKA

Ümraniye’deki Alevileri ‘gözlük kamera’ ile izleyen iki kişi tutuklandı

Gözlerine taktıkları gözlük kamerayla Ümraniye’de bulunan Anadolu Bilim, Kültür ve Cem Vakfı ile Kazım Karabekir Cemevi’nin etrafını kayda alarak keşif çalışması yapan Türk vatandaşı iki kişi gözaltına alınıp tutuklandı.

Bu haber 21 Aralık 2017 - 8:02 'de eklendi.
Abone ol

Gözlerine taktıkları gözlük kamerayla Ümraniye’de bulunan Anadolu Bilim, Kültür ve Cem Vakfı ile Kazım Karabekir Cemevi’nin etrafını kayda alarak keşif çalışması yapan Türk vatandaşı iki kişi gözaltına alınıp tutuklandı. Emniyette sorgulanan ve IŞİD’ci oldukları belirtilen iki şüphelinin amacının ‘mezhep çatışması çıkarma amaçlı bombalı saldırı’ olduğu iddia edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ekipleri geçtiğimiz Ekim ayı başında gelen bir istihbaratla H.Ç ve Z.K. isimli iki şüpheliyi takibe aldı. Ümraniye’de bulunan Kazım Karabekir Cemevi etrafında kapalı havaya rağmen gözlerinde bulunan gözlüklerle dolaştıkları ihbarı alınarak takibe alınan iki şüphelinin bir gün sonra 9 Ekim günü bu kez Anadolu Bilim, Kültür ve Cem Vakfı etrafında aynı gözlüklerle dolaştıkları tespit edildi.

Hareketleriyle cemevi çalışanlarının da dikkatini çeken iki şüpheli, Anadolu Bilim, Kültür ve Cem Vakfı önünde aynı gün gözaltına alındı. Gözlerinde bulunan gözlüklere el konarak Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülüp sorguya alınan iki şüpheli, 15 günlük gözaltı süreçlerindeki ilk ifadelerinde herhangi bir amaçlarının olmadığını söyledi. Ancak şüpheliler, gözlüklerine yerleştirilen gizli kamera görüntüleri ile telefon irtibatlarının ortaya çıkarılması üzerine her şeyi anlattı.

TURLAMALARI ‘KEŞİF’ AMAÇLIYMIŞ

Milliyet gazetesinden Ferit Zengin’in haberine göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve iki yıl önce IŞİD’in Suriye’de bulunan kamplarına giderek eğitim alıp örgüt adına savaştıklarını ifade ettikleri öğrenilen iki şüphelinin, cemevleri önünde turlamalarını ‘keşif amaçlı’ kayıt olarak açıkladıkları öğrenildi.

Geçtiğimiz Kasım ayının son günlerinde sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak cezaevine konan iki şüphelinin, çözülme sürecinde örgüte ilişkin de hassas bilgiler verdikleri öğrenildi. Dağılma sürecine giren örgütün militanlarını kendi ülkelerine göndererek provokasyon eylemleri yapmaları yönünde talimatlandırdığını ifade ettikleri öğrenilen iki şüphelinin, kendilerinin de bu talimat doğrultusunda saldırı yapmak için önceden keşif çalışmalarında bulunduklarını itiraf ettikleri öğrenildi. Keşif yapılan kamera gözlükler çerçevenin kenarında bulunan iki küçük mercek sayesinde kayıt yapabiliyor.

EN SON MISIR’DA SALDIRDILAR

IŞİD, ‘saldırı ve savaş alanlarından birisi’ olarak gördüğü Türkiye’de 2015 ve 2016 yıllarında Caferi camilerine bombalı saldırılar düzenlemişti. Reina saldırısı soruşturmasıyla ortaya çıkan bu saldırının benzerlerini farklı İslam ülkelerinde birçoğunda deneyip, Mısır’da kiliselere saldırı düzenleyen örgüt en son 25 Kasım’da yine Mısır’da Ravza Camii’ne düzenlediği bombalı saldırıda 30’u çocuk, 305 kişiyi katletmişti.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!