SON DAKİKA

ULUĞTÜRKAN: DEVRİM OTOMOBİLİNDE NE YAŞADIYSAK, TEMSA’DA ŞU AN O YAŞANIYOR

(kucuksaat.com) yazarı Mehmet Uluğtürkan ”Bırakın ekonomi yönetimini, Türkiye’de toplu taşıma araçlarını kullanan yerel yönetimlerin, spor kulüplerinin, otobüs işletmelerinin, “Milliyetçiyiz, vatanseveriz” diyen milletvekillerinin, bürokratların, kaldıysa medya mensuplarının, ezcümle her bir vatandaşın bugün ayağa kalkıp “Ne oluyor?” demesi gerekirken herkesin, her kurumun sessizliği bana aklımı kaybettirecek.” dedi.

Bu haber 14 Aralık 2019 - 20:47 'de eklendi.
Abone ol

Aklımı kaybetmek üzereyim.

‘Bir milli otomobilimiz olsun’ diye konsorsiyum kuran, ar-ge’sinden tanıtımına kadar devasa kaynaklar harcayan Türkiye, dünya elektrikli otobüs lideri Temsa’sının bozuk para gibi harcanmasını sadece izliyor.

Mercedes’in anavatanı Almanya’nın yollarını aşındıran, Google ve Facebook’un tercih ettiği, dünyanın 70 ülkesine satılan, servis operasyonunu tamamlamış Türkiye’nin otobüs markası Temsa’da üretim durdu.

Bırakın ekonomi yönetimini, Türkiye’de toplu taşıma araçlarını kullanan yerel yönetimlerin, spor kulüplerinin, otobüs işletmelerinin, “Milliyetçiyiz, vatanseveriz” diyen milletvekillerinin, bürokratların, kaldıysa medya mensuplarının, ezcümle her bir vatandaşın bugün ayağa kalkıp “Ne oluyor?” demesi gerekirken herkesin, her kurumun sessizliği bana aklımı kaybettirecek.

Ne Özdemir Sabancı’nın ruhuna ihanet eden Sabancı Ailesi…

Ne Lozan’da kurulur kurulmaz Temsa’yı satın alan True Value Capital Partner…

Ne satış sürecinde yaşandığı iddia edilen tuhaflıklar…

Ne parasını kurtarmaya çalışan, bu yönde cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunan kamu bankaları…

Hiçbir detay umurumda değil.

Türkiye’nin 50 yıllık emeği gidiyor.

Kamu kaynağı da dâhil ar-ge için milyon dolarlar harcanarak elektrikli otobüs geliştiren ve geliştirdiği 3 modeli seri üretime alarak rakiplerini telaşlandıran Türkiye’nin birkaç önemli markasından biri göz göre göre yok oluyor.

Otomotiv sektörünün Türkiye’de doktora yapılabilecek okulu, Türkiye sanayisini anlatırken “Biz elektrikli otobüs üretiyoruz” dedirtecek tek marka, uluslararası arenada yüzümüze çarpılan kapıların kapattığı odanın güneş alan tek penceresi Temsa gidiyor.

Yemin ederim, bu konunun Atatürk’ün kurduğu ve 1950’de kapatılan uçak fabrikamızın başına gelenden farkı yok.

‘Devrim’ otomobilinde ne yaşadıysak, ‘Temsa’da şu an o yaşanıyor.

Değerli Cumhurbaşkanım,

Biliyorum, bir gazetecinin böyle yazması doğru değil. Elinizi ayağınızı öpeyim, Temsa konusuna hemen el atın.

Yarın değil, konu bugün gündeminizde olsun.

Yurtdışında binlerce Temsa sahibi tedirgin. Ulusal markamız hızla değer kaybediyor. Bu milyonluk değil, milyar dolarlık kayıp. Bu Türk sanayisinin imaj kaybı…

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Biliyorum, birkaç gün sonra yerli otomobilimizin test sürüşünü yapacaksınız. Bunu yapmadan önce Temsa’da yaşanan soruna el atın.

Emredin, Gebze’ye, daha bu yılın başında İsveç’e ihraç edilen Temsa’nın elektrikli otobüsünden bir tane getirsinler. Dünyaya, “Bu otobüsü nasıl yaptık ve 70 ülkeye satıyorsak, yerli otomobilimizi de böyle yapıp satma başarısını göstereceğiz” mesajı verin.

Temsa, ilginçliklerle dolu satış sürecinden sonra True Value Capital Partner’in olan bir marka değil.

Temsa, madden, hukuken True Value Capital Partner’in olabilir.

Ama Temsa Türkiye’nin.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!