SON DAKİKA

Uçarsu Şelalesi İlk Kez Kurudu: Su Yatağı Taş Yığınına Dönüştü

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Gömbe Yaylası’nda yer alan ve daha önce HES projesinin yapılması planlanan Uçarsu Şelalesi ilk kez kurudu.

Bu haber 19 Ekim 2021 - 0:50 'de eklendi.
Abone ol

Kaş, Gömbe Yaylası’nda 3 bin 24 metre yüksekliğindeki Akdağ’ın 1800 metresindeki eteklerinden çıkıp, yaklaşık 50 metre yükseklikten akan Uçarsu Şelalesi, kurudu.

Suyun havada uçuşup beyaz bulut görünümüne kavuşması nedeniyle ‘Uçarsu’ olarak adlandırılan şelale ile kaynağında bir damla su kalmadı.

Yaz aylarında bile sıcaklığı 12 derece olan şelalenin suyunun yaklaşık 4,5 kilometrelik bir vadiden akarak oluşturduğu doğal güzelliğin yerinde şimdi yosunlaşmış kayalar bulunuyor. Şelalenin Gömbe Mahallesi’ne doğru aktığı su yatağı ise taş yığınına dönüştü.

“İLK KEZ BÖYLE BİR ŞEY YAŞANIYOR”

Uçarsu Şelalesi’ne gezmeye gelen Altan Kıllı, “Elmalı, Kaş, Demre, civarı içme suyu sağlayan, sulama sularıyla bölgeye hayat veren Uçarsu, kurudu. Bunun nedeni özellikle küresel ısınma ve yağışların az olması. İlk kez böyle bir şey yaşanıyor. Normalde aralık ayına kadar akar, su olurdu. Ama bu yıl eylül ayından itibaren suyun kesildiğini gördük” dedi.

UÇARSU EFSANESİ

Uçarsu Şelalesi, efsaneye göre Elmalı’nın Tekke Mahallesi’nde türbesi olan Anadolu erenlerinden Abdal Musa tarafından kutsandı.

Abdal Musa’nın yolu, bir gün Muğla’nın Seydişehir ilçesine düştü. Burada kendisine yiyecek verilmemesi üzerine geriye dönerek Uçarsu bölgesine geldi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Uçarsu’da ise bir çoban kızı, tek ekmeğini Abdal Musa ile paylaştı. Bu nedenle Uçarsu yazın Gömbe Yaylası’na kışın ise Seydikemer yönüne akıyor. Uçarsu, Aleviler tarafından kutsal sayılıyor.

HES’LER PROTESTO EDİLMİŞTİ

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Gömbe beldesinde 2010 yılında yapılması planlanan Hidroelektrik Santralı (HES) köy halkının tepkisine neden olmuştu. Hidroelektrik santrali yöre halkı ve sivil toplum örgütü tarafından prrotesto edilmişti. 

Uçarsu, Yeşilgöl ve Gömbe yaylalarının yılda ortalama 30 bin yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiğini belirten yöre halkı, HES projesini hayata geçirecek şirket yetkililerinin köylüler için Elmalı’da yaptıkları bilgilendirme toplantısına giderek, tepkilerini dile getirdi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!