TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Geçen Yıl 828 Milyon İnsan Yetersiz Beslendi ve Açlık Yaşadı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde, “FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) verilerine göre, 2021 yılında 828 milyon insan yetersiz beslenmiş ve açlık yaşamıştır. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 30’u, orta veya ciddi düzeyde gıda güvensizliği yaşamıştır” açıklaması yaptı.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: Geçen Yıl 828 Milyon İnsan Yetersiz Beslendi ve Açlık Yaşadı
Yayınlama: 16.10.2022
Düzenleme: 16.10.2022 14:53
12
A+
A-

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla bugün yaptığı açıklamada, FAO’nun kuruluş yıl dönümü olan 16 Ekim’in her yıl Dünya Gıda Günü olarak kutlandığını anımsattı. Bayraktar, şunları söyledi:

“Bu yıl Dünya Gıda Günü, her yerde her insanın düzenli olarak ve yeteri kadar besleyici gıdaya erişmesini sağlamak gerektiği vurgusuyla, ‘geride kimseyi bırakma’ temasıyla kutlanıyor. 150 ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Gıda Günü, dünya çapında açlık çeken insanlarla ilgili farkındalığı artırarak açlığa son vermeye yönelik çalışmaları hızlandırmayı, herkes için gıda güvenliğini ve sağlıklı beslenmeyi teşvik etmeyi amaçlıyor.

FAO verilerine göre, 2021 yılında 828 milyon insan yetersiz beslenmiş ve açlık yaşamıştır. Yine 2021’de dünyada yaklaşık 2,3 milyar insan, yani dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 30’u, orta veya ciddi düzeyde gıda güvensizliği yaşamıştır. FAO’nun gıda üretimine ilişkin raporunda, dışarıdan gıda yardımına ihtiyaç duyan ülke sayısının 45’e yükseldiği belirtiliyor. 

FAO’nun açıkladığı Dünya Gıda Endeksi verilerine göre, aylık bazda son dönemde azalma söz konusu olsa da uluslararası piyasalarda özellikle doğal gaz ve petrol gibi ham madde ve tarım ürünleri fiyatlarının artabileceği görülüyor.

“ÜRETİCİ FİYATLARINI VE İHRACATI BASKILAYARAK GIDA ENFLASYONUNU DÜŞÜREMEYİZ”

Ürün fiyatlarını baskılayarak enflasyonu düşüremeyiz. Üretici fiyatlarını baskılama, yanlış bir politika aracı seçimidir. Son aylarda, gıda enflasyonuna sebep olan en önemli etkenlerden birisi olarak tarım üretici fiyat endeksinde aşırı artışlar ön plana çıkıyor. Diğer yandan, tarım ve gıda ürünleri fiyatlarındaki artışlar doğrudan üreticiye yansımıyor. Artan fiyatlar, üretici ile tüketici arasındaki fiyat makasının açılmasına sebep oluyor.

“DÜNYADA ÜRETİLEN GIDANIN ÜÇTE BİRİ İSRAF EDİLİYOR VEYA KAYBOLUYOR”

Gıdaya ulaşmanın, açlığı yok etmenin oldukça önemli olduğu günümüzde, gıda israfına son vermek gerekiyor. Birleşmiş Miletler Çevre Programı (UNEP) tarafından hazırlanan Gıda İsrafı Endeksi Raporu’na göre, dünyada üretilen gıdanın üçte biri israf ediliyor veya kayboluyor.

“KURAKLIĞA ÖNLEM ALAMAZSAK İNSANLARIMIZIN GIDAYA ULAŞMASI ZOR OLACAK”

Türkiye, Akdeniz çanağında küresel ısınmadan en kötü etkilenen ülkelerin başında geliyor. Önlem alınmazsa Türkiye’nin su kaynakları hızla kuruyacak, gıda güvenliği tehlikeye girecek, insanlarımızın gıdaya ulaşması zorlaşacaktır. 

“TARIMSAL ÜRETİMDE EN ÜST YETERLİLİK ORANINA KAVUŞMAK GEREĞİ ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

2021/2022 sezonunda ekilmemiş bir karış toprak bırakmamaya, bütün imkanları üretim için seferber etmeye gayret gösteren, üretimden vazgeçme noktasına gelmişken cesaretlenip tarlasına dönmeye çalışan çiftçiye destek olunmalıdır. Bunu başaramazsak krizlerin etkisini azaltan bir sektör olarak bilinen gıda sektörü, ülkemizde krizlerin daha da büyümesine neden olacaktır.

“İTHALATLA FİYATLARI TERBİYE DÖNEMİ GERİDE KALDI”

Bir zamanlar uygulanan ithalatla fiyatları terbiye etme devri de geri kaldı. Artık paranız olsa bile ithalat yapamıyorsunuz. Neticede artık, tarımsal üretimde en üst yeterlilik oranına kavuşmak gereği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle üretimde âtıl kapasite en aza indirilmeli ve verimin artırılması ile üretim potansiyelinin istenen düzeyde kullanılması, gıda enflasyonu riskinin azaltılmasında önemli bir araç olacaktır.

Tarım sektörü olmadan, sofralarımızda üç öğün tükettiğimiz gıdayı üretemeyiz. Bu nedenle ülkeyi yönetenlerin tarım sektörüne daima pozitif ayrımcılıkla bakması ve imkanların bu şartlarda sunulması gerekiyor. Tarım sektörünün sorunları çözülmeli, gerekli yatırımlar yapılmalı ve desteklenmelidir.”

KAYNAK: ANKA

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı