TÜRKMENİSTAN BÜYÜKELÇİSİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşen 12 Aralık Türkmenistan Uluslararası Tarafsızlık Günü toplantısında konuşan Türkmenistan Büyükelçisi Amanlıyev “Ülkemiz, tarafsızlığı BM’nin tüm üyelerinin oy birliğiyle tanınan biricik bir ülke. Dünya barışı ve işbiriği için çabalamaya devam edeceğiz” dedi.

TÜRKMENİSTAN BÜYÜKELÇİSİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU
Yayınlama: 09.12.2018
0
A+
A-

Türkmenistan’ın tarafsızlığının 1995’te BM Genel Kurulu’nda örgüte üye 185 ülkenin oy birliği ile onaylandığı ve daha sonra ‘Uluslararası Tarafsızlık Günü’ ilan edilen 12 Aralık Türkmenistan Uluslararası Tarafsızlık Günü toplantısı İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşti. ​İstanbul Beyazıt’daki İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında gerçekleşen ve çok sayıda Türkmen vatandaş ile üniversite öğrencinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İsankuli Amanlıyev, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Myratgeldi Seyitmammedov, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Marmara Grubu Vakıf Başkanı Dr. Akkan Suver, Türkiye-Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Temsilcisi Fatih Ceylan, İBB Kültür A.Ş Temsilcisi Salih Doğan konuşma yaptı.

‘TÜRKMENİSTAN, TARAFSIZLIĞI BM TARAFINDAN TANINAN TEK ÜLKEDİR’

Törende söz alan Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İsankuli Amanlıyev, “Türkmenistan’ın daimi tarafsızlık günü ve uluslararası tarafsızlık günü vesilesiyle buradayız. Türkmenistan’ın tarafsızlığından bahsettiğiniz zaman 3 dönüm noktasından, tarihinden söz etmeliyiz. Türkmenistan tarafsızlığının ilan edildiği tarih 12 Aralık 1995. Türkmenistan’dan önce bir çok ülke tarafsızlık statüsüne sahip oldu ama bu statü birkaç devletin anlaşması sonucunda ilan edildi. Ama Türkmenistan’ın tarafsızlığı BM Teşkilatı tarafından ilk olarak resmen tanınan tarafsızlık statüsüne sahip olan ülke oldu. Yani Türkmenistan BM tarafından resmi bir kararla tanınmış tek ve biricik ülkedir. Bugün itibariyle bu statüye sahip olan başka ülke de yoktur. Dolayısıyla Türkmenistan’ın tarafsızlığından söz ettiğimiz zaman 12 Aralık 1995 tarihi büyük önem arz etmektedir” dedi ve devam etti:

“Daimi tarafsızlığı ülkemiz pratik açıdan tasdiklemek için önemli çalışmalar yaptı. Bunun sonunda da ikinci bir dönüm noktası olarak söyleyebileceğim tarih 3 Haziran 2015, çok önemli bir tarihtir. Çünkü Türkmenistan’ın daimi tarafsızlığının 20. yıl dönümünün kutlanmış olduğu 2015 yılında BMGK ikinci bir kararname kabul etmiştir ve bunun sonucunda, Türkmenistan’ın daimi tarafsız ülke olarak vazifelerini yerine getirdiği sebebiyle tüm dünya ülkelerini bu tarafsızlığa saygı duymaya davet etmiştir. Dolayısıyla biz belirtiyoruz ki, 3 Haziran 2015 tarihi Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsünün kabulu ve daha sonra pratikte uygulanması açısından büyük önem arz etmektedir. üçüncü bir dönüm noktası olarak belirtebileceğimiz tarih, 2 Şubat 2017 tarihi. Türkmenistan aynı zamanda tarafsız dış politikasını uygulamakla birlikte milli, bölgesel ve evrensel barışın işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlayan bir ülkedir. Dolayısıyla sayın Devlet Başkanımızın önerileri ve teklifleri sonucunda BMGK bahsettiğimiz 2 Şubat 2017 tarihinde Türkmenistan’ın girişimleri, inisiyatifleri sonucunda Türkmenistan’da 12 Aralık’ta kutlanan Daimi Tarafsızlık gününü artık uluslararası düzeyde sevk etmiş ve böylece 12 Aralık tarihi 2017 yılından itibaren, ki bu sene ikinci yıl dönümünü kutluyoruz, Uluslararası Tarafsızlık günü olarak ilan etmiştir” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKMENİSTAN BARIŞ VE İŞBİRLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ ÇABALAR ORTAYA KOYUYOR’

Türkmenistan’ın tarafsızlık statüsünü elde etme sürecinin bağımsızlığını takip ettiğine işaret eden Büyükelçi şöyle devam etti:

“Türkmenistan 1991 yılında bağımsızlığına kavuştu ve bağımsızlığına kavuştuğu ilk günden itibaren dış politikada hangi modeli uygulayacak tartışması oldu. Türkmenistan’ın uyguladığı ilk model dış politikada ve iç politikanın bir unsuru olarak pozitif tarafsızlık olarak isimlendirildi. Yani tarafsızlık statüsünün elde edilmesi ilk olarak ülkemiz tarafından bağımsızlığının ilk günlerinden itibaren ortaya kondu. Devlet Başkanımız Ekselansları Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkemizin tarafsızlığının daha da geliştirilmesi için önemli işler yaptı. Kendileri devletimizin tarafsızlığının 20. yıldönümünde yaptığı konuşmada ülkemizin tarafsızlık statüsünü şu şekilde tarif etmektedir; Bu karar basiretli ve uzak görüşlü bir karar olmuştur. Zaman bu kararın BM’nin uzun vadeli gayelerine uygun olduğunu göstermiştir. Son yaşanan olaylar bunu tam olarak teyit etmiştir. Türkmenistan’ın tarafsızlığı bölgemize uluslararası barışın gayretlerinin önemli bir faktörü olmuştur. Hatırlayabiliriz ki Aşkabat’ta BM himayesinde Tacikistan’da barışın ve istikrarın sağlanmasına yönelik görüşmeler düzenlenmiştir. Tarafsız ülkemizin başkenti 90’lı yıllarda Afganistan barış görüşmelerinin de yapıldığı yer olmuştur. Türkmenistan bölgede siyasi istikrarın korunması ve desteklenmesi, iyi komşuluk ilişkilerinin ve dostluğunun geliştirilmesi alanında BM’nin güvenilir bir ortağına dönüşmüştür. Süreç bu şekilde gelişmiştir. Bu konulara değinirken Türkmenistan tarafsızlığının kendine has özelliğinin olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Mevcut olan uluslararası hukuk tanımlamalarına göre Türkmenistan’ın tarafsızlığını şu şekilde tanımlamak mümkündür. Birinci olarak köken olarak tanınmıştır yani ikrar edilmiştir. İkinci olarak, şekil itibariyle daimidir yani zamanla sınırlı değildir. Üçüncüsü, anlam itibariyle pozitif ve yapıcıdır. Barış ve istikrarın desteklenmesi devletler arasında dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesi konularında ülkemizin aktif bir tavır gösterdiğini belirtmektedir.”

‘TÜRKMENİSTAN, AFGANİSTAN VE TACİKİSTAN ARASINDAKİ BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE ÖNEMLİ KATKIDA BULUNDU’

Türkmenistan’ın Afganistan ve Tacikistan barış görüşmelerini ve barışa katkıda bulunacak önemli görüşmelere ve uluslararası toplantılara ev sahipliği yaptığına değinen Büyükelçi Amanlıyev, “Hem Devlet Başkanımızın bu ifadeleri de söylüyor ki Türkmenistan’ın tarafsızlığı daimi tarafsızlıktır. Daimi tarafsızlık ya da pozitif tarafsızlık denmesinin nedeni, Türkmenistan kendini tarafsız bir ülke diye, geçip bir köşeye oturmuyor. Gerek bölgemizde gerekse uluslararası düzeyde barışın, güvenliğin ve işbirliğinin sağlanmasına yönelik aktif çalışmaları yapıyor. Türkmenistan’ın tarafsızlığı gerek Devlet başkanımızın inisiyatifi doğrultusunda gerekse Türkmenistan’ın 2017-2023 yıllarını kapsayan dış politikası stratejisi dahilinde yürütülüyor ve uygulanıyor. Devlet başkanımızın da BM kürsüsünden ilan ettiği gibi siyasi diyaloğun her zaman görüşmelerde önemli olduğu, her tür anlaşmazlık arz eden konularda siyasi diplomatik kuralların tercih edilmesi, güvenliğin sağlanması, enerji, ekonomi, ekoloji ve insanlığa ait diğer konularda pozitif kararların sergilenmesine, inisiyatiflerin ileri sürülmesine yönelik girişimlerden oluşmaktadır. Bu konudaki Türkmenistan’ın çalışmaları bundan sonra da devam etmeye çalışıyoruz. Türkmenistan bundan sonra da daima tarafsızlık statüsü içerisinde, dahilinde gerek bölge gerekse dünya devletleriyle, barışçıl ve dostane ilişkilerini sürdürmekten yana hareket etmektedir ve bu konularda da ülkemizin gelecek dönemde de çok başarılı çalışmaları hayata aktaracağına inancımız tamdır” diye ekledi.

‘BM’YE ÜYE TÜM ÜLKELERİN DESTEĞİNİ ALMAK TÜRKMENİSTAN’IN ZAFERİDİR’

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Myratgeldi Seyitmammedov, “Tarafsızlık ilkesi bağımsızlığının ilk günlerinden itibaren Türkmenistan’ın dış politika temellerini oluşturmaktadır. BM Teşkilatı Genel Kurulu, 1995’de oybirliği ile Türkmenistan’ın daimi tarafsızlığı kararnamesini kabul etmiştir. Türkmenistan, tüm dünya devletleriyle barışçıl dostane ve karşılıklı faydaya dayalı ilişki kurulmasında aktif rol oynaması BM tarafından desteklenmiştir. Bu kararname, tarafsızlık ilkesine dair ilk resmi kararname olmuştur. Türkmenistan’a tarafsızlık statüsü tanınmıştır. BM’ye üye olan devletlerin hepsinin oy birliğiyle desteklenmesi Türkmenistan dış politikasının zaferidir” dedi. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın teklif etmesi sonucunda 2 Şubat 2017 tarihinde BM Genel Kurulu Uluslararası Tarafsızlık Günü hakkında kararnamesinin kabul edildiğini hatırlatan Başkonsolos Seyitmammedov, “Bu kararnameyle uluslararası tarafsızlık günü dünya tarihinde ilk kez BM tarafından kabul edilen uluslararası gün olarak her senenin 12 Aralık günü kutlanmaya başlamıştır. Bu günün Genel Kurul tarafından da ilan edilmesi bağımsız Türkmenistan’ın yürüttüğü siyasetinin uluslararası camia tarafından takdir edildiğinin kanıtıdır. Tarafsız devletimiz uluslararası ilişkilerde ikrar edilen siyasi hukukun statüsüne sabittir. Bu ise daha önce eşi benzeri bulunmayan bir değerdir” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKMEN VATANDAŞLARI MİSAFİR DEĞİL, BİZ İKİ TARAF DEĞİL TEK TARAFIZ’

Toplantıda söz alan bir diğer ismi İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise “Bu bir sevinç buluşmasıdır. Türkmenistan’ın tarafsız, kendi öz gücüyle varlığını sürdürmesi, gücünü artırması bizim için gurur ve umut vesilesidir. Türkmenistan görevlileri, vatandaşları veya öğrencileri bizim için ‘misafir’ değil. Onları hiç bir zaman misafir olarak algılamıyoruz. Aramızdaki ‘ilişki’ de değil. Çünkü ilişkinin iki tarafı olur. Biz tek tarafız, birlikteyiz. Ülkemizde yüksek öğretim alanında uluslararasılaşma bir üst kontrol olarak belirlendi ve takip ediliyor. Bunun takipçisi başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Yüksek öğretim Kurulu ve kıymetli başkanı Yekta Saraç uluslararasılaşmayı hep diğer işlerin önünde tutan karar politikası yürüyor” dedi ve şöyle ekledi:”Türkiye’de 136 bin uluslararası öğrenci eğitim alıyor. İstanbul Üniversitesi ise 145 ülkeden yaklaşık 7 bin uluslararası öğrencisiyle bu konuda birinci. Ne mutlu ki, Türkmenistan’dan İstanbul’a gelen öğrencilerin hiçbiri, öğrencilik dışında herhangi bir başka faaliyetle ilgilenmiyor. Ne mutlu bize!”

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı