SON DAKİKA

TÜRKLERİ SAVUNAN SERİKCAN BİLEŞOĞLU TUTUKLANDI

Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri, Kazak Türkleri ve diğer Müslüman azınlıkların toplama kamplarında zorla tutulmasına karşı çıkan aktivist Serikcan Bileşoğlu, Kazakistan’da tutuklandı.

Bu haber 10 Mart 2019 - 21:25 'de eklendi.

Kazakistan’ın Almatı kentinde, Çin’in Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklere yönelik baskılarına karşı kamuoyunu uyarmak ve Çin’in toplama kamplarında tutulan etnik Kazakların serbest bırakılması için kampanya yürüten tanınmış bir Kazak aktivist Serikcan Bileşoğlu Kazakistan yönetimince tutuklandığı bildirildi.

Bileşoğlu’nun eşi Leila Adilzhan’ın (Leyla Adilcen) The Associated Press’e telefonla verdiği bilgiye göre  Atajurt Kazak İnsan Hakları Fedaileri Gurubu’na bağlı avukatlık grubu kocası Serikzhan Bilash’in tutuklandığını ve Kazakistan’ın başkenti Astana’ya götürüldüğünü söyledi. Kendisine bu bilgileri kocası Serikcan’ın bir polisin telefonunu kullanarak kendisine pazar sabahı bildirdiğini söyledi.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi’nin haberine göre, Adilzhan, ayrıca “Beni aradığında çok şok oldum, tek bir kelime söyleyemedim Hükümetimizin onu Çin’e teslim edeceğinden çok endişe ediyorum. Serikcan’ın Başkanlığını yaptığı Atajurt’un ofislerinin de Kazakistan Güvenlik güçlerince arandığı ve daha sonra da mühürlenerek kapatıldığını de belirtti.

Doğu Türkistan’da yaklaşık bir milyondan fazla Uygur Türkleri, Kazak Türkleri ve diğer etnik azınlıkların Çin’in toplama kamplarında gözaltında tutulması, komşu Kazakistan’da duyarlı bir konu olarak gündemini koruyor.

Atajurt İnsan Hakları Gurubu Çin’in Toplama kamplarında gözaltına alınanların akrabalarını destekledikleri için geçen yıl öne çıkmıştı. Bu gurup ayrıca batı ülkelerinin Büyükelçiliklere ve Birleşmiş Milletlere mektuplar yazarak konuyu gündemde tutuyor ve akrabalarının sevdiklerini arayan yüzlerce kişiyi himaye ederek sahipleniyor. Onlara tanıklık yaptırarak ifşa, şikayet ve anlattıklarını kamu oyu ile paylaşıyordu.

Videolu masaj yayınlayan Serikcan Bileşoğlu” kendisinin “etnik nefreti kışkırtmak” ile suçlandığını ve Astana polisi tarafından gözaltında tutulduğunu söyledi.

Atajurt İnsan hakları Fedaileri Derneğinin avukatı olan Aiman ​​Umarova, Astana’da göz altında tutulan müvekkili Bilaşoğlu ile görüşmek ve kendisini savunmak ve temsil etmek üzere yola çıktığını söyledi ve bu gözaltına alma olayının “ Tamamen siyasi bir amaç”olarak nitelendirdi.

Umarova, ayrıca “Bilaşoğlu’nun Çin’in bölgedeki Toplama kamplarında tuttuğu Kazak halkına ve diğer Müslümanlara desteğiyle bağlantılı olduğu kesindir. Kazakistan Çin arasındaki ilişkileri bozmak istemiyor”dedi.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı bu konudaki sorularını cevaplandırmaktan kaçınarak ” bu konuda yorumda bulunmanın daha erken olduğunu “de bildirdi. Bilaşoğlu’nun sosyal medyada yayınlanan mesajında bu göz altı durumunun “geçici olabileceğini tahmin ettiğini ” mesajına eklediği bildirildi.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!