SON DAKİKA

Türkiye’nin yüzde 76’sı başkanlık sisteminin AB’ye üyelik için

TAVAK tarafından yapılan araştırmalarda, Türkiye’de yaşayan insanların yaklaşık 3’te 1’inin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB)

Bu haber 29 Kasım 2017 - 13:50 'de eklendi.

TAVAK tarafından yapılan araştırmalarda, Türkiye’de yaşayan insanların yaklaşık 3’te 1’inin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) üye olacağına inandığı aktarıldı.

TAVAK tarafından bu yıl 7.’si yapılan “Türk Halkının AB’ye Bakışı Araştırması”nın saha çalışması 12-19 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Kayseri, Artvin, Bursa ve Antalya kentlerinde gerçekleştirildi. Cati metoduna göre yapılan araştırma çerçevesinde, Türkler’in 2017 yılındaki gelişmeler ve Merkel’in AB ve Türkiye’ye yönelik açıklamalarının AB’ye üyelik noktasında inancı biraz azaltmış olduğu ortaya çıktı. Öte yandan Türk halkının neredeyse yarısı AB’ye üye olacağına inanmıyor.

1282 kişiye sorulan sorular kapsamında Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinde en büyük engeli Almanya oluşturuyor. Yüzde 54,2’lik bir oranla yarıdan fazla Türk kitlesi Almanya’nın karşıt görüşünü görüyor. Fransa’da 19,3’lük bir suçlama var. Fransa’da Macron’un son aylardaki politikası Türkiye’ye yönelik Angela Merkel ile ters düşmesi, Fransaya olan tepkiyi azalmış durumda. Kıbrıs ve Yunanistan birbirlerine yakın bir oranda Türkiye’in önünü kesen ülkeler olarak görülürken, Avusturya’nın öne çıktığını ve 8,1’lik bir oranla Türkiye’nin tam üyeliğinin önleyecek ülkeler arasında yer aldığı görülüyor.

Avrupa Birliği konusunda hükemetin çalışmalarını yeterli görmeyenler anketin 4’te 5’ine aşan bir konumda. Türkiye-AB çatışması, Türkiye’in restleri bunda etkili oluyor.

Türkiye’nin AB’ye üye olması durumunda Türkiye’ye sağlayacağı katkıların ilk sırasında serbest dolaşım hakkı geliyor. 5’te 2’lik bir kitle serbest dolaşımı öne çıkarıyor. Türk halkı hala AB’de serbest dolaşım hakkının verilmesini istiyor. Hiçbir katkısı olmayanların oranı 5’te 1’in üzerinde. son yıllarda AB bütçesinden yararlanma oranı yüzde 16’ya düşmüş bulunuyor. Avrupa Parlamentosuna katılmak sabit bir şekilde yüzde 18’lerde dolaşıyor.

Türkiye’nin AB’ye ekonomik olarak ihtiyacı olanların oranı 62,4 bu oldukça yüksek bir oran. İhtiyacı olmayan diyenler neredeyse 4’te 1’lik kitleyi oluşturduğu görülüyor.

Türkler, AB’ye ne açıdan katkı sağlayabilir sorusunun cevabı ise savunma ve nüfus açısından ön plana çıkıyor.

Türkiye’nin üyeliğine sıcak bakan ülkeler arasında Akdeniz ülkeleri ilk planda öne çıkıyor. İspanya, İtalya, Yunanistan, Hırvatistan gibi ülkelerden Türk halkının beklentisi yüksek. Fakat yüzde 40’lık bir oran hiç birinin Türkiye’nin tam üyeliğine sıcak bakmadıklarından hareket ediyor. En az sıcak bakanlar arasında Nüfus (29,4) Ekonomi (18,6) Kültür (11,2) Savunma (30,8) Hiçbiri (40,4) Kuzey Avrupa ülkeleri (13,2) Akdeniz Ülkeleri (22,4) Doğu Avrupa Ülkeleri (16,2) Orta Avrupa Ülkeleri (9,8) 6 da Almanya gibi Orta Avrupa ülkeleri tanımlanıyor. Onlarda da yüzde 8’e yakın bir oran var.

BAŞKANLIK ENGEL

Başkanlık sisteminin Türkiye’nin AB’ye giden yolunda engel olarak görenler, Türkiye’nin yüzde 76’sını oluşturuyor.

AB üyelikte üye olamamasının en büyük nedenleri arasında demokratik yetersizlik ilk sırada yer alıyor. Daha sonra Kürt sorunu, Türkofobi ve islamafobi görülüyor.

Türkiye’nin AB ile olan yolunda Almanya ile ilişkilerin düzeltilip, düzeltilmemesi sorusuna da Türkiye’nin 3’te 2’si düzeltilmesi gerektiğine kararlı bir şekilde oy veriyor.

Geleneksel olarak Türkiye’nin AB’ye cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında üye olması kamuoyunda tartışılıyordu. 100. Yılında üye olabileceğini inanların oranı yüzde 36,3, Hayır diyenler yarıdan fazla. Evet (67,2) Hayır (21,4) Kararsızım (10,4) Evet (36,3) Hayır (51,4) Kararsızım (12,3) 8

Son olarak Türkiye’nin bugünkü gündeminde ne kadar önemlidir dendiği zaman takriben yüzde 70’e yakın bir kitle fazla önemli görmüyor

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!