SON DAKİKA

‘Türkiye’nin S-400’leri satın almasının ardından, ABD Puzzle’ları dizemiyor’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Ankara’nın Rus yapımı S-400 füze savunma sistemlerini satın almasına gösterdiği tepkiyi eleştirerek, “S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler.

Bu haber 13 Eylül 2017 - 21:51 'de eklendi.
Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin Ankara’nın Rus yapımı S-400 füze savunma sistemlerini satın almasına gösterdiği tepkiyi eleştirerek, “S-400 anlaşması yaptık diye çılgına döndüler. Ne olacaktı? Sizi mi bekleyeceğiz. Biz de bütün güvenlik noktasında tedbirlerimizi alıyoruz ve alacağız” ifadelerini kullandı.

Rus siyasi uzman, tarihçi ve yazar Stanislav Hatuntsev, Sputnik’e verdiği röportajda S-400 sistemlerinin Ankara’ya satış kontratın ABD ve NATO için genel olarak hassas bir durum oluşturduğunu söyledi.

‘ABD, S-400 ANLAŞMASININ TÜRKİYE’Yİ NATO MENZİLİNDEN ÇIKARDIĞINI DÜŞÜNÜYOR’

Hatuntsev, “Amerikalılar, S-400 sistemlerinin satış kontratının, Türkiye’yi NATO’nun ‘menzilinden’ çıkardığını düşünüyor. Eğer NATO birleşik füze savunma sistemi kuracak olursa Türkiye bu sistemden kesinlikle çıkar ve ‘Puzzle’lar’ dizilemez. Türkiye’nin bu sistemin içinde yer almaması, NATO’nun geneli için hassas bir konu olacak. Amerikalılar muhtemelen Türkiye’nin Rusya ile S-400 sistemleri satış kontratı imzalayabileceğine inanmadılar, çünkü önlerinde birçok engel vardı. Öte yandan gerçekçi, kendilerini hiç kimsenin bırakamayacağından emin birileri olarak Amerikalılar herhalde Türkiye’nin de gidecek bir yeri olmadığını düşündü. Fakat her şey farklı gelişti. Şimdi Ankara, eskiden olduğu kadar ABD’nin sözünü dinlemiyor. Ayrıca konunun ticari tarafı da var, eğer Türkiye Amerikan silahı alıyorsa ABD’ye, Rus silahı alıyorsa Rusya’ya para ödüyor. Bu da unutulmaması gereken çok önemli bir açı, ABD’nin silah ticaretinin kapsadığı kollardan biri tümüyle devre dışı kalıyor” ifadelerini kullandı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!