SON DAKİKA

‘Türkiye’nin Rusya ile S-400 sözleşmesi imzalamasının sebebi NATO’

Sputnik’e konuşan Ataş, “Türkiye’nin uzun zamandır füze savunma sistemlerine ihtiyaç duyuyor.

Bu haber 13 Eylül 2017 - 21:52 'de eklendi ve 89 kez görüntülendi.

Sputnik’e konuşan Ataş, “Türkiye’nin uzun zamandır füze savunma sistemlerine ihtiyaç duyuyor. Aktif çatışmaların devam ettiği Suriye ve Irak’la 1300 kilometrelik ortak sınırımız var. 2012 yılında Suriye’nin Türk uçağını düşürmesi, bu konudaki ihtiyacı bir kez daha gözler önüne serdi. Türkiye, 10 yılı aşkın bir süredir NATO ülkeleri ve Çin’le müzakereler yürütüyordu ve Çinli sistemlerin çok güvenilir olmadığı konusunda rahatsızlık vardı. 2013 yılında NATO, Türkiye’nin güneyine Patriot füzeleri konuşlandırdı ve bunların bir kısmını kaldırdı. Ankara, NATO’nun sistemlerine alternatif bir sisteme ihtiyacı olduğu sonucuna vardı ve S-400’ler gündeme geldi” dedi.

Ataş, iki komşu ülke olan Türkiye ve Rusya’nın güvenlik alanında partnerlik ilişkilerine sahip olmasının şaşırtıcı olmadığını da kaydetti.

‘TÜRKİYE’YE DIŞARIDAN YÖNELTİLEN ELEŞTİRİLER HAKLI DEĞİL’

Bununla birlikte NATO üyesi Yunanistan’ın da Rus savunma sistemlerini kullandığını anımsatan Ataş, Türkiye’ye yöneltilen eleştirilerin haklılık payı olmadığının altını çizdi. 

‘NATO, TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLMADI’

Öte yandan NATO kurallarına göre tehdit altında bulunan bir üye ülkeye yardım edilmesi gerektiğini ancak Türkiye’nin ittifaktan bu yardımı alamadığını anımsatan Ataş, “NATO, diğer ülkelerle gösterdiği dayanışmayı Türkiye ile göstermedi. Bu nedenle de Ankara, Moskova ile S-400 sözleşmesini imzalama kararı aldı. Bu adım, NATO’ya yönelik değil, Türkiye’nin güvenliğini tesis etme yönelik” diye konuştu.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play